Babot vegyenek!
Készíthető belőle leves, saláta, főzelék, édesség, püré, gulyás, de még pogácsa is.
Bármilyen hihetetlen, de a Peruból és Mexikóból származó bab már kilencezer éve része táplálkozásunknak. Egyiptomban az élet jelképe volt, a rómaiak szavazásoknál használták, hazánkba csak a XVI. században jutott el. Napjainkban, legnagyobb mennyiségben, Indiában és Kínában termesztik. Jellemző rá a színbeli, alakbeli és nagyságbeli sokszínűség: lehet fehér, barna, fekete, tarka, kerekded, hosszúkás, vese alakú, lehet apró, közepes és egészen nagy. Készíthető belőle leves, saláta, főzelék, édesség, püré, gulyás.
Miért készítsünk babos ételeket?
Mert zsírszegény, rostokban, ásvány anyagokban és vitaminokban gazdag, magas antioxidáns tartalmú, húspótló, stb.
A száraz babot főzés előtt 6-8 óráig ajánlatos vízben kell áztatni, majd puhára főzni. Ezzel az eljárással csökkentjük a benne lévő emészthetetlen szénhidrátok mennyiségét, s ez által a puffadást okozó hatást. Harmonizál vele a gyömbér, a babérlevél, az édeskömény, a kömény, a kakukkfű, a rozmaring, a zsálya, a borsfű, a citromfű.
A bab sok purint tartalmaznak, ezért köszvényes betegeknek érdemes kerülni, de legalábbis mérsékelni fogyasztásukat. A fejtett bab méreganyaga, a vicin egy örökletes enzimhiány-betegségben szenvedő betegeknél súlyos vérszegénységet okozhat.
RECEPTEK
Olasz bableves
Hozzávalók: 50 dkg tarkabab, 2 evőkanál olívaolaj, 2 nagy fej vöröshagyma, 2 db zellerszár, 3 db nagyobb sárgarépa, 5 gerezd fokhagyma, lehetőleg friss kakukkfű és rozmaring, fűszerpaprika, 3 szem paradicsom, 3 liter zöldségalaplé, 1 kisebb fej kelkáposzta
Az olajat felmelegítjük. Hozzáadjuk a felaprított hagymát és a zellerszárat. Megpirítjuk, hozzáadjuk a felaprított sárgarépát, paradicsomot, fűszerpaprikát, zöldfűszer leveleket, és belepréseljük a fokhagymát. Közben lecsepegtetjük az előző este beáztatott babot, és a káposztát vékonyan felszeleteljük. Amikor a sárgarépa megpuhult, hozzáadjuk a babot és káposztacsíkokat, és addig főzzük, amíg a hozzávalók megpuhulnak. Melegen tálaljuk.
Rakott paradicsomos bab
H.: 50 dkg szárazbab,1 kg darált sertéshús, 2 nagy fej vöröshagyma, 4 evőkanál paradicsompüré, 5 szem paradicsom, 2 evőkanál vaj, csípős paprika,15 dkg füstölt szalonna, só
Az apróra vágott hagymát a vajban üvegesre pároljuk, belekeverjük a paradicsompürét, sózzuk, hozzáadjuk a húst, megpároljuk. Az előző este beáztatott babot enyhén sós vízben megfőzzük, a levét leöntjük. Egy magas falú tűzálló edény alját és az oldalát a vékonyra vágott szalonnaszeletekkel kibéleljük, rá egy sor babot teszünk, majd a darált húst, utána vastagabb paradicsomszeleteket. Erre újra bab, majd hús és paradicsom kerül, s az egészet szalonnával fedjük be. Meglocsoljuk a bab főzővizével és kb. fél óráig sütjük.
Babos pogácsa
H.: 50 dkg főtt tarkabab, 20 dkg vaj, 1 kocka friss élesztő, 1 doboz tejföl, 3 tojás, só, borsikafű, 1 kg liszt
A babot (áztatjuk, majd megfőzzük) szitán átnyomjuk. Hozzáadjuk a vajat, a lisztet, élesztőt, tejfölt és tojást. Kelesztjük, majd 2 cm vastagra kinyújtjuk, pogácsa-szaggatóval kiszaggatjuk. Tetejét megkenjük tojással. Előmelegített sütőben 20-25 perc alatt pirosra sütjük.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2024.10.20. 35
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Gesztenye: nemcsak nasi
Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)
2023.11.18. 13
A sokoldalú málna
A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)
2023.8.15. 2
A rovat további cikkei
Nincs farsang fánk nélkül
A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)
2025.1.19. 20
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2025.1.19. 13
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2024.12.30. 5
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2024.12.30. 1 16
Tippek a vitamindús ünnepi menühöz
A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!
2024.12.16.