Csemetéink csemegéi (2)


Faar Ida  2013.11.9. 5:33

Fontos figyelni, hogy a tápanyagok, vitaminok és ásványi-anyagok a megfelelő minőségben és mennyiségben legyenek jelen gyermekeink étrendjében. (Receptekkel)

II.Gabonafélék


Az egészséges táplálkozás alapvető ahhoz, hogy szervezetünk kiegyensúlyozottan működjön. Nincs ez így másképp gyermekeink esetében sem. Náluk kifejezetten fontos ügyelni arra, hogy minden tápanyag, vitamin és ásványi-anyag a megfelelő minőségben és mennyiségben legyen jelen a napi étkezéseik során – biztosítva ezzel egészséges fejlődésüket.

A gabonafélék és a belőlük készült élelmiszerek alapvető részét kell, hogy képezzék étkezésüknek.

Legfontosabb gabonaféléink: búza, rozs, árpa, zab, kukorica, rizs, köles, hajdina.

A gabonafélék viszonylag egyszerűen feldolgozhatóak és sokféleképpen felhasználhatóak. Őrlésük során lisztet, darát, és korpát állítanak elő belőlük. Hogy melyik gabonafélét is használjuk – egyéni elhatározás és szokás kérdése. Célszerű lenne valamennyit kipróbálni és rendszeresen fogyasztani a belőlük készült élelmiszereket, mert mindegyiknek külön-külön is számos kedvező hatása van gyermekeink egészségére.



Búzaliszt
A leggyakrabban használt gabonaféle, amely szinte teljesen csak a magbelsőből áll (finomliszt), így minőségileg nagyon sokat veszít értékéből. (Általában sűrítéshez, habaráshoz, rántáshoz, lisztszóráshoz, panírozáshoz, palacsintatésztába, valamint kalácsokhoz, kelt tésztákhoz és süteményekhez használjuk). Akkor tehetünk legtöbbet az egészségünkért, ha a búzaliszt teljes kiőrlésű változatát választjuk, amely tartalmazza a búzaszem külső rétegeit (korpa) és a csírát is.

Rozsliszt
A rozs a búza után a legfontosabb gabonaféle, amit leggyakrabban kenyérsütéshez használnak. Kiváló immunerősítő hatással rendelkezik, növeli a fizikai erőnlétet. Mivel alacsony a sikértartalma célszerű más lisztekkel keverni.

Durumliszt
A mediterrán országokban termelt durumbúza lisztje, amely nagyon magas fehérjetartammal rendelkezik, emiatt kiválóan alkalmas száraztészták készítéséhez. Szénhidráttartalmának felszívódása lassabb, és egyenletesebb-emiatt ajánlott a fogyasztása.

Graham-liszt
Étkezési búzából őrölt liszt, amely nagyobb szemcsemérettel rendelkezik és a gabonaszem héjrészeit is tartalmazza, biztosítva ezzel a megfelelő rostbevitelt, kedvező hatást gyakorolva az emésztésre, és lassú felszívódásának köszönhetően szabályozza a vércukor-szintet is.

Tönkölybúzaliszt
A tönkölybúza teljesen vegyszermentesen termeszthető, lisztje rendkívül magas fehérjetartalommal rendelkezik, amely a szervezet számára könnyen hasznosítható.

Kukoricaliszt
Mivel nincs benne glutén, a lisztérzékenységben szenvedő betegek alapvető eledele. Kiváló mártások sűrítéséhez, galuskához, krémlevesekhez, hústöltelékek dúsításához. Belőle készül két híres népi étel, a puliszka és a prósza.

Rizsliszt
Gluténmentes liszt, ami barna vagy fehér rizsből is készülhet. Jól használható porhanyós, omlós tésztákhoz, de galuska, palacsinta, krémleves is készülhet belőle. Édes tésztákhoz is kitűnő, szószokat is sűríthetünk vele.

Hajdinaliszt
Szintén gluténmentes. Rosttartalma kétszerese a Graham-lisztének. Telítetlen zsírsavtartalma magas. Készíthetünk belőle kenyeret, száraztésztát vagy hajdinakását.

Törekedni kell a változatosságra, bátran próbáljunk ki új recepteket (néhány recept-ötletet találhatnak a cikk végén), hogy a gyerekek minél több ízzel ismerkedhessenek meg. Eleinte előfordulhat, hogy „nehezményezni” fogják az otthon elkészített magas rosttartalmú ételeket (a bolti péksüteményekhez, és az édesség-ipar remekeihez képest), de a későbbiekben – főként, ha játékos formában bevonjuk őket az ételkészítés rejtelmeibe – ők maguk kezdeményezik majd a közös családi programot.

Receptek

Puliszka – édesen vagy sósan

Sokan idegenkednek a puliszkától, pedig sokoldalúan felhasználható: köretként pörköltek mellé, önálló ételként tejjel-túróval ízesítve, de édesen is, lekvárral kiadós és könnyen elkészíthető étel. Következzék az alaprecept, amelyet érdemes mindenkinek kipróbálnia.

H.: 30 dkg kukoricaliszt, 50 dkg kukoricadara, 2 liter víz, 2 kávéskanál só
A már forrásban lévő vízbe beletesszük a sót, majd a kukoricaliszt és a kukoricadara keverékét. Lefedve kis lángon főzzük tíz percig, néha meg-megkavarva. A kész puliszkát a fentebb említett módon ízesítve tálaljuk.

Egzotikus zabkása, gyümölcsös finomság

H.: 7 evőkanál zabkorpa, 5 dl víz, 7 evőkanál kókuszreszelék, 2 banán, 2 evőkanál méz, pici só
A forró vízbe beletesszük a zabkorpát, a sót, a mézet, a kókuszreszeléket, és tejbegríz sűrűségűre főzzük. Ha kicsit hűlt, banánkarikákkal díszítve tálaljuk.

Meggyes-mákos köles, igazi vitaminforrás

H.: 15 dkg köles, 30 dkg meggy, 5 evőkanál darált mák, édesítőszer (vagy cukor)

A kölest feltesszük főni négyszeres mennyiségű vízben, és körülbelül 15 percig főzzük. Végül belekeverjük a meggyet, a darált mákot, és az édesítőszert.

Zabkorpás almás süti

H.:10 dkg margarin, 30 dkg zabkorpa, 20 dkg fruktóz (vagy 10 dkg cukor), 2 csomag sütőpor, 1 rúd vanília, 40 dkg túró, 4 alma, 10 dkg mazsola, 5 tojás, 4 dl tej
A zabkorpát, fruktózt, a sütőport összekeverjük, és az így keletkezett „száraz” keverék felét beleöntjük egy kivajazott tepsibe. A másik felébe belekeverjük a reszelt és kinyomkodott almát. Majd összekeverjük a túrót a mazsolával és a vaníliarúd kikapart belsejével, és ezt is a tepsibe öntjük. A felvert tojásokat összekeverjük a tejjel, ezt a túró tetejére öntjük, végül a tetejére szórjuk a maradék almás/zabkorpás keveréket, és rádaraboljuk a vajat. Előmelegített sütőben megsütjük.

Graham-kifli, a sós ropogtatnivaló H.: 50 dkg Graham-liszt, 25 dkg 12%-os tejföl, 25 dkg margarin, 3 dkg élesztő, szezámmag, 2 tojássárgája a kenéshez, só
A lisztet, margarint, tejfölt, sót tálba tesszük. Az élesztőt nagyon kevés langyos vízben elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a liszthez. Jól összegyúrjuk, kidolgozzuk, és fél cm vastagra nyújtjuk, 5 centis háromszögekre szeljük. Majd a háromszögeket kiflivé csavarjuk, megkenjük tojássárgával, megszórjuk szezámmaggal (vagy köménymaggal, mákkal) és ropogósra sütjük.



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Gesztenye: nemcsak nasi

Faar Ida

Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)

2023.11.18.    13


A sokoldalú málna

Faar Ida

A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)

2023.8.15.    2


Ki nem hagyható zöldségek

Faar Ida

Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.

2023.8.1.   


Barátkozzunk meg a padlizsánnal!

Faar Ida

Törökparadicsom vagy tojásgyümölcs néven is ismerhetjük ezt az egyik legfinomabb zöldségfélét. (Receptekkel)

2023.7.25.   

A rovat további cikkei

Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Gyógyító fűszerek

Joó Fruzsina

A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.

2024.1.7.    2


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2023.12.31.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2023.12.28.  1    16