Disznótor idején
A disznóvágás és disznótor semmihez sem hasonlítható és semmivel sem helyettesíthető élményt nyújt.
Nem tudom, a kedves olvasónak volt-e már része eme igencsak zajos, látványos, tennivalókkal teli, illatos és ízes tevékenységben. Ha igen, akkor tudja, miről van szó, ha nem: nos, sürgősen igyekezzen pótolni az ebbéli elmaradásait!
A disznótor ugyanis semmihez sem hasonlítható és semmivel sem helyettesíthető élményt nyújt mindazoknak, akik részt vesznek benne. Mesélhetnék órákig gyermekkorom felejthetetlen emlékeiről, amikor korunknál fogva még csak nézői és élvezői voltunk ezen eseménynek. Vagy felnőttkorom derék-, hát-, láb-, karfájdító teendőiről, amikor az ember lánya már délelőtt 11-kor azért imádkozott, hogy csak ezen az egy napon legyen túl minél hamarabb.
De nem mesélek.
Inkább elindítom a Pavlovi-reflexeket, és illatos hagymás vérről, tepertőről, sültekről, fokhagymáról, kolbászról, toros káposztáról, hurkáról, vesevelőről beszélek majd. Szegődjenek útitársamul a disznótoros ízek világába.
A sertés bontásának máig uralkodó módja az úgynevezett „orjára bontás”. A megtisztított állatot bontóasztalon a hátára fektetik, és négy lábát kihasítják. Ezután hasra fordítják, a gerincoszlop két oldalán hosszában átvágják a szalonnát. A nyakszirttől jobbra és balra, a fülek alatt a szájig bemetszik, és többnyire rögtön le is választják a fejet. Ezzel a szalonna a vállnál is meg van bontva. Ezután lefejtik mindkét oldalon a szalonnát az állat hátáról, oldaláról, egészen a hasig, és jobbra-balra kiterítve hagyják. Fejszével elválasztják a gerincet a bordáktól, s az orjának nevezett gerincoszlopot a farokkal együtt kiemelik. Kétfelé terítik az oldalast és kiszedik a belsőségeket előbb a mell-, majd a hasüregből. A gyomor és a belek eltávolítása után fejtik le a hájat. Az oldalasokat kiemelve a bontószéken csak a szalonna marad az állal. A hasa szalonnán, a háj alatti részen fekvő hús a disznó nyula, nyúlja. Tartósítási eljárások: a sózás és a füstölés. Sózni-füstölni szokták a fejet, az orját, a két oldalast, az oldalasokról a hátgerinc mellett leválasztott hosszúpecsenyét (fehérpecsenye, kanászpecsenye), a nyúlját, két lapockát, két darabban a medencecsont izomburkolatát és a végtagokat.
Hagymás vér (a reggeli fénypontja)
Hozzávalók: 4-5 liter disznóvér, 2-3 kávéskanálnyi őrölt bors, 3-4 tetézett evőkanálnyi zsír, 3-4 közepes fej hagyma, só
A disznó vérét tiszta edénybe gyűjtjük, félretesszük megalvadni. Közben megpirítjuk a hagymát. Ezután feldaraboljuk a vért, és forró vízbe téve megfőzzük. Ha megfőtt, kisebb egyforma darabokra vágjuk, és a megpirított hagymával összesütjük.
Orjaleves
H.: orjacsont 2 kg és az edényhez mérten és ízlés szerint sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, kelkáposzta, karalábé, vöröshagyma, fokhagyma, finommetélt, só, egész bors, paradicsompüré, ecetes torma
Hideg vízben feltesszük főni az előkészített darabolt sertés-orjacsontot. Amikor felforr, beletesszük a zöldségeket, ízesítjük. Tálaláskor finommetéltet és ecetes tormát kínálunk hozzá.
Hurka
A hurkafajták száma és összetétele igen változatos és tájilag jellemző. Legelterjedtebb a véres és vér nélküli hurkafajta párhuzamos készítése, de kedvelt a tüdős, májas, véres, valamint vér, hús és belsőség nélküli kásás hurka is. A megfőzött (megabált) húst, tüdőt, szívet, kolbászba nem való húsokat, májat, szalonnát apróra darálják. Fűszerezése: só, őrölt bors, kockára vágott, megpirított vöröshagyma. A sós (más vidékeken sótlan) vízben megfőzött rizst összekeverjük a töltelékkel, és a megtisztított bélbe töltjük. Megabáljuk, megsütjük.
Kolbász
Nyers színhúsból fokhagymával, sóval, valamint borssal vagy paprikával, helyenként köménymaggal fűszerezve keverik. Vékonybélbe, szorosan töltik (érdekesség: a töltő eszköz korábban marhaszarvból készült). A kolbászt füstöléssel tartósítják. A hagyományostól eltérő módon készítenek még citromos kolbászt, borsos kolbászt.
Szalonna
A disznóról körben lefejthető zsírszövet, amelyből egyrészt zsírt olvasztanak, vagy többféle módon tartósíthatnak: füstölés, pácolás. Készítenek belőle azonnali fogyasztásra főtt (abált) szalonnát (tokaszalonna), amit fokhagymával és/vagy paprikával ízesítenek.
Disznósajt
A főtt fejhúsból, bőrből, fűszerekből, helyenként vérrel is keverve készített töltelék. Elsősorban disznógyomorba, ha kettő készül, a kisebbet vakbélbe töltik. A disznósajtot megfőzik, préselik, füstölik, így a kásatöltelékeknél hosszabb ideig eltartható. Hidegen fogyasztják. (Ma már hosszúkás műanyag zsákocskákba is töltik.)
Töltött káposzta
A mennyiség teljes mértékben a jelenlévők számától és étvágyától függ. Esetünkben vegyünk fél kiló már bekevert kolbászhúst, tegyünk hozzá fél marék megmosott rizst, 1 tojást, késhegynyi őrölt fekete borsot, és kis sót, keverjük össze és töltsük hordós (savanyú) fejes káposzta puha leveleibe. Nagy fazékban, aprókáposztával együtt, vízzel felöntve főzzük meg, majd zsírral, liszttel, paprikával, vöröshagymás rántással rántsuk be. Tejföllel tálaljuk.
Toroskáposzta
A toroskáposztának való húst hagyományosan megfőzzük pörköltnek, majd savanyú hordós káposztával összefőzzük.
Sült oldalas
H.: sertésoldalas, só, fokhagyma, vöröshagyma, olaj, lilakáposzta, kristálycukor, ecet, köménymag
A sertésoldalast előkészítjük, ízlés szerinti darabokra vágjuk. Sózzuk, köménymaggal, forró olajjal meglocsoljuk, egész fokhagymát és cikkekre vágott vöröshagymát teszünk mellé, majd sütőben locsolgatva készre sütjük. A lila káposztából hagyományos módon párolt káposztát készítünk.
Sonka
A lapocka és medencecsont izomburkolatát külön darabban, ill. magukat a végtagokat külön darabban kezelték, tartósítják: sózzák, füstölik,esetleg pácolják.
Zsírsütés, tepertőkészítés
A szalonnának nem való és a töltelékáruból kikerülő zsírt kiolvasztjuk, kisütjük. A zsírszalonnát kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk. A zsírsütő edénybe tegyünk alá egy kevés vizet. A sütés befejezése előtt 5 perccel egy merőkanálnyi hideg vizet öntünk az edénybe, majd gyorsan lefedjük. Így ropogós lesz a töpörtyű.
Abált szalonna
H.: 1 kg hasaalja vagy tokaszalonna, pirospaprika, kilónként 3-4 gerezd fokhagyma, só
A szalonnát sós vízben, puhára abáljuk, majd még melegen beszórjuk pirospaprikával illetve vágott fokhagymával.
Sós szalonna
A disznóvágás után a szalonnát hagyjuk lehűlni. Kilogrammonként 10 dkg sót számítva, egyenletesen bekenjük a nagyobb darabokban hagyott szalonnát. Ez a szalonnafajta hűvös, szellős helyen akár 6-8 hónapig is eláll.
Disznótoros tepsiben
H.: hurka, kolbász, 3 kg burgonya, 5 nagy fej vöröshagyma, 15 gerezd fokhagyma, 10 dkg liszt, 2 evőkanál pirospaprika, 5 dl tejföl, 15 dkg zsír, 1 teáskanál törött fekete bors, 2 csapott evőkanál só
A burgonyát meghámozzuk, és nagyon vékony karikákra vágjuk. A lisztet összekeverjük a sóval, a borssal és a pirospaprikával, és úgy szórjuk meg vele a nyers burgonyát, hogy azt mindenütt érje. Nagy tepsibe vagy tűzálló tálba terítjük a lisztes-fűszeres burgonyát, rákarikázzuk a tisztított vöröshagymát, rámorzsoljuk a szétzúzott fokhagymát, majd sorban, egymás mellé ráfektetjük a hurkát és a kolbászt. Rálocsoljuk az olvasztott zsírral elkevert tejfölt, és alufóliával lefedve, előmelegített forró sütőben közepes lángon két óra hosszat sütjük. Ez az egyszerű étel, csípős csalamádéval vagy ecetes paprikával a legfinomabb.
Hentesmáj
H.: 60 dkg máj, 10 dkg zsír, 40 dkg velő, 2 fej hagyma, paprika, paradicsom, fél kk. őrölt kömény, só
A májat 7-8 mm vastag szeletekre vágjuk. Az apróra vágott hagymát a zsírban aranysárgára pirítjuk, hozzáadjuk a paprikát, elkeverjük és beletesszük a májszeleteket. Megkeverjük, néhány perc múlva kevés vízzel felöntjük, majd lefedve kis lángon pároljuk, miközben időnként kevés vizet öntünk alá. 20-25 perc után hozzáadjuk a paprikát, paradicsomot, borsozzuk, majd beletesszük a lehártyázott velőrózsákat. További 15 percig főzzük és csak a végén sózzuk. Sósburgonyával tálaljuk.
Remélem kedvet kaptak!
Mindenkinek jó munkát és jó étvágyat!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Tippek a vitamindús ünnepi menühöz
A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!
2024.12.16.
Novemberi örömök
November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!
2024.11.5. 21
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2024.10.20. 35
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2024.7.19. 12
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Kulináris segédek
Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.
2024.3.4.
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2024.1.11. 13