Fűszerezzünk bazsalikommal!


Faar Ida  2017.5.30. 0:34

A bazsalikomnak az az előnye, hogy nemcsak a kertben terem meg, hanem egész évben termeszthetjük a konyhában is.

Valljuk be, néha bizony a nagy rohanás közepette szegényesen étkezünk. Na, nem ami a mennyiséget illeti – nem. Azzal nincs baj. Sőt! Inkább az ételeink összetételére, értékes tápanyagtartalmára, illetve az ízvilágára figyelünk kevésbé. Mert kinek is van ideje különleges fűszerezéssel, pácolással bíbelődni? Vagy műgonddal, az ajánlásoknak megfelelő arányban összeállítani étrendünk tápanyagtartalmát...
Ugye, nem sokaknak adatik meg?
Pedig elegendő lenne egy kicsivel több odafigyelés, és számtalan új ízt tudnánk kipróbálni, szélesítve ezzel gasztronómiai tapasztalatainkat.


Most egy olyan alapanyaggal szeretnénk megismertetni az olvasót, amely számos európai országban közkedvelt fűszernövény. A bazsalikomot hazánkban több száz éve termesztik, Dél-Ázsia, Perzsia, Afrika trópusi tájain honos, mintegy 50-60 faja ismert. Közkedvelt fűszernövénye az olasz konyhának, és fontos szerep jut neki a délkelet-ázsiai konyhákban is, úgy, mint az indonéz, tájföldi, vietnámi, vagy tajvani gasztronómiában. Illata kellemes, íze pikáns. Magas illóolaj-tartalma miatt az élelmiszerek, konzervek és italok fűszerezésére használják, emellett az illatszer- és gyógyszeripar is felhasználja. Szárítva és frissen is kiváló. Jellemzően a főzési idő legvégén kerül az ételbe, mivel a nagy hőhatás gyorsan tönkreteszi az ízét.

Hatása sokrétű, felhasználása szerteágazó: levesek, főzelékek, szószok, saláták, mártások halételek, pácok, sültek ízesítésére kiváló, készíthető belőle gyógytea és növényi ecet is. A mediterrán konyha elengedhetetlen alapanyaga: a bazsalikomot gyakran a paradicsommal együttesen használják, például sós/ecetes lében eltett olívabogyóval, kapribogyóval és fokhagymával, vagy ízletes paradicsomszószt készítenek belőle.

A bazsalikomnak az az előnye, hogy nemcsak a kertben terem meg, hanem egész évben termeszthetjük a konyha ablakában, egy kis cserépben. Így mindig lesz friss, zöld bazsalikomlevelünk, amivel bármikor fűszerezhetünk.


RECEPTEK


Bazsalikomos paradicsomsaláta


Hozzávalók: tetszés szerinti mennyiségű paradicsom és uborka, egy kisebb fej lilahagyma, 6-8 db bazsalikomlevél, (bor)ecet, só, bors, olívaolaj

Az olívaolajba sót, borsot szórunk, összekeverjük, majd beletesszük a kis darabokra szaggatott vagy összemetélt friss bazsalikomleveleket. Végül belecsepegtetünk pár csepp ecetet és megkeverjük. A zöldségeket tetszés szerint feldaraboljuk, majd hozzáadjuk a fűszeres olajhoz, megkeverjük. Lehűtve tálaljuk. Fogyaszthatjuk húsok mellé, friss péksüteménnyel vagy csak magában.


Olasz pesto

H.: 10 dkg zöld bazsalikomlevél, 5 dkg fenyőmag, 4 gerezd fokhagyma, 10 dkg parmezán sajt, extra szűz olívaolaj

Egy konyhai aprítóban felaprítjuk a fokhagymát és a fenyőmagot, majd félretesszük. Felaprítjuk a bazsalikom leveleket, miközben fokozatosan adagoljunk hozzá olívaolajat. Végül hozzáadjuk a sajtot, és az előzőleg összeaprított fokhagymát és fenyőmagot. Kifőtt tésztával tálaljuk.

Bazsalikomos szendvicskrém

H.: 20 dkg vaj, néhány friss bazsalikomlevél, só, őrölt bors

A vajat szobahőmérsékleten megpuhítjuk, majd összekeverjük az aprított bazsalikommal, fűszerezzük, majd egy órára hűtőbe tesszük. Péksüteménnyel kínáljuk.


Bazsalikomos hústekercsek

H.: 1 kg sertéscomb, gépsonka, sajt, olaj, hagyma, fűszerek, só, tejföl

A sertéscombot szeletekre vágjuk, kiverjük. Mindegyik szeletre gépsonkát és sajtot teszünk, összegöngyöljük, hústűvel rögzítjük. Kevés olajon megpirítunk egy nagy fej vöröshagymát, majd ezen átsütjük az összegöngyölt hústekercseket, közben meghintjük pirospaprikával, bazsalikommal, izsóppal, kakukkfűvel. Sózás után kevés vízben, fedő alatt puhára pároljuk. Tálaláskor a tűket vegyük ki, majd öntsük le a levével, tejföllel és hintsük meg reszelt sajttal.



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Gesztenye: nemcsak nasi

Faar Ida

Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)

2023.11.18.    13


A sokoldalú málna

Faar Ida

A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)

2023.8.15.    2


Ki nem hagyható zöldségek

Faar Ida

Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.

2023.8.1.   


Barátkozzunk meg a padlizsánnal!

Faar Ida

Törökparadicsom vagy tojásgyümölcs néven is ismerhetjük ezt az egyik legfinomabb zöldségfélét. (Receptekkel)

2023.7.25.   

A rovat további cikkei

Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Gyógyító fűszerek

Joó Fruzsina

A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.

2024.1.7.    2


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2023.12.31.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2023.12.28.  1    16