Grillpartira


Bindics Imre  2024.8.2. 0:17

Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.

A nyári időszak nagy lehetősége a kerti partik szervezése. A családi ház teraszán vagy a kertben tartott hétvégi összejövetel nagyon kellemes, felszabadító és stresszoldó élmény, hisz a hangulat laza, nem kell merev szabályokhoz kötni sem magunkat, sem a vendégeket.


A kerti partikra általában faszenes, elektromos vagy lávaköves grillezőt használunk. A húsokat, zöldségeket elkészítés előtt mindig ajánlatos bepácolni, mert a pác védőréteget képez a húson, így benne maradnak az ízek és a tápanyagok. Figyeljünk azonban arra, hogy a hús ne legyen túl sok ideig a pácban, mert akkor átveszi annak ízét, és már nem azt a hatást érjük el, amit szeretnénk. A pácolás ideje egy és hat óra közt van, a vadhúsoknál ez az idő lényegesen hosszabb, tehát két-három nap. A sütés előtt a húsokat besózzuk, só-bors-paprika keverékével, de használhatunk grillsót is. Nem szabad erős tűznél, hirtelen sütni, mert akkor a külseje megég, a közepe pedig nyers marad. A legjobb a fedős grill használata, mert ott az elkészítés egyszerűbb és az eredmény is garantált. Ha nagyon zsíros húst grillezünk, nem árt az óvatosság, mert könnyen lángot kap a parázs. A nyársot pedig ne felejtsük el megforgatni!

A halakat, makrélát, kecsegét, süllőt stb. (30-40 dkg súlyút) legjobb nyárson sütni, 5-7 percig, minden oldalról. A nagyobb darabok sütési ideje is hosszabb, kb. 30 percig tart, és ügyelnünk kell arra is, hogy a nyársot a hátgerinccsontnál fűzzük át. A halat tehát az elkészítés előtt 1-2 órával olívaolajból, fokhagymából és zöldfűszerekből (szárított kapor, kakukkfű, rozmaring) készült pácba rakjuk. Halat, halfilét süthetünk alufóliába csomagolva is, ilyenkor a tálalásnál ajánlatos fűszervajat kínálni hozzá. Ízlés szerint fokhagymával, zöldfűszerrel, curryvel ízesített, habosra kevert vajat – mindenki ízlése és fantáziája szerint készíthet ilyet.


A csirkehúshoz való pácot a következő hozzávalókból készítjük: (olíva)olaj, apróra vágott vagy szárított petrezselyem, hagyma, fokhagyma, de az üzletekben kapható grillfűszerkeveréket is választhatjuk. A pácolás ideje kb. 2-3 óra. A csirkemellet minden oldalról 3-10 percig sütjük, nem tovább, mert kiszárad, és elveszti zamatos ízét. A combokat pedig 20-30 percig. Az egész csirke sütési ideje (grillen, vagy nyárson) 50-60 perc.

A sertéshús legjavát grillezzük: a karajt, szűzpecsenyét, tarját vagy a sertésbordát. A pác ideje kb. 3-4 óra. Elkészíthetjük pikáns, édes-savanyú, fokhagymás pácban, és a legjobb, ha sütés közben ezzel kenegetjük. A hússzeleteket ne legyenek se túl vékonyak, se túl vastagok! A szűzpecsenyét körbecsavarhatjuk szalonnával, és 10-10 percig, a tarját 10-15 percig, minden oldalról, a bordát pedig kb. 30 percig sütjük, ez több időt igényel. Az édes-pikáns pác összetevői: 1 ek. méz, 1 ek. dijoni mustár, 1 ek. borecet, olívaolaj, pikáns dzsem. De fantáziánk szerint is összeállíthatunk különféle pácokat.

A marhahúst, steaket, vesepecsenyét olívaolajas, fokhagymás, borsos, petrezselyemzöldes pácban érleljük 3-4 óráig.


Természetesen zöldségeket is grillezhetünk. A közepes vastagságú szeletekre vágott zöldségeket (cukkini, gomba, paprika, paradicsom stb.) egy órára olívaolajjal összekevert zöldségekre való fűszerkeverékes pácba rakjuk, és 5-10 percig grillezzük. A kukorica fűszerek nélkül is nagyon finom. Próbálkozhatunk gyümölcsökkel is. Az almát például kettévágjuk, grillezzük, és őrölt fahéjjal, vaníliafagylalttal vagy -öntettel kínáljuk.

A grillezett hús körítése a friss kenyér vagy a héjában sült burgonya, és ajánlatos sűrű mártásokat is kínálni hozzá: például fokhagymás-pikánsat, vagy ketchupos-pikánsat. (A ketchupot összekeverjük frissen darált feferónival vagy chilipaprikával, őrölt borssal és sóval.)

A krumplit alufóliába csomagoljuk, és a parázson (vagy a grillsütőn) megsütjük. Majd kettévágjuk, és fokhagymás-joghurtos-tejfölös, provence-i fűszerekkel ízesített öntetet készítünk hozzá.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2024.11.5.    21


Alma, a csodálatos

Faar Ida

Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)

2024.10.20.    35


Hűsítő nyári finomságok

Faar Ida

Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.

2024.7.19.    12


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2024.7.1.    9


A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Gyógyító fűszerek

Joó Fruzsina

A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.

2024.1.7.    2


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2023.12.31.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2023.12.28.  1    16