Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
A rekkenő hőség elől ki-ki a maga módján menekül: van, aki a strandon merül alá, van, aki a vízparti fák árnyékát célozza meg, míg egyesek a klimatizált lakások rejtekében húzzák meg magukat. Egyben azonban mindannyian hasonlítunk: a „külső” hűtésmódok mellett gyakran belülről is hűsítjük magukat: előkerülnek a jégre tett italok, a fagylaltok, jégkrémek, jégkásák.
Ki hinné, hogy a fagylaltot már ötezer évvel ezelőtt is készítettek – méghozzá a kínaiak: hóból, tejből és gyümölcsökből állították elő. Hippokratész betegeinek ajánlotta orvosság gyanánt, Nagy Sándor pedig a csaták előtt élénkítőszerként adta katonáinak. Sokáig csak az uralkodók kiváltsága volt – az 1600-as évek végén nyílt meg Párizsban az első nyilvános fagyizó. Magyarországon pedig a reformkor idején terjedt el az akkoriban „hideg nyalatként” emlegetett finomság. Számtalan változata ismert az összetevők sokféleségének köszönhetően.
A klasszikus tejes, tejszínes és krémfagylaltok mellett megjelentek a joghurt alapú alacsony kalóriatartalmú, vagy a gyümölcsös, magvakkal dúsított változatok, a különleges ízkombinációkról nem is beszélve.
A fagylaltban a tej miatt jelentős mennyiségű kalcium és vitamin található, viszont sok benne a káros telített zsírsav is. Az üzletekben kapható fagylaltok és jégkrémek stabilizáló- és emulgeálószereket is tartalmaznak, ami az eltarthatóság idejét növeli, viszont nem túl egészséges: árt az immunrendszernek, a gyomornak, a fogaknak. Ezért célszerű otthon – természetes összetevők felhasználásával fagylaltot készíteni, így kontrollálható a finomság cukor és zsírtartalma is, ami az energia-bevitel szempontjából sem elhanyagolható. (Nem a kész fagylaltporokra gondolok – a cikk végén néhány ötletet is találhatnak az otthoni finomság elkészítésére.) Egy gombóc energiatartalma körülbelül 100-160 kcal, 5-15% zsírt tartalmaz.
A fagylalt előállítására, tárolására, szállítására fokozott gondot kell fordítani a megbetegedések elkerülése érdekében. A higiéniai és hűtési körülmények betartása kulcsfontosságú, a hőségben gyorsan elszaporodó kórokozók könnyen okozhatnak fertőzéseket (a legrettegettebb a szalmonellózis, amely tartós hasmenéssel és hányással jár, a nagymértékű folyadékvesztés pedig hamar súlyos állapotot eredményez). Fontos, hogy alaposan nézzük meg, milyen helyen vásárolunk a hűsítő gombócokból, és már a legapróbb higiéniai hiányosság esetén is tegyünk le szándékunkról. Sokat elárul a környezet igényessége, a hűtőpultok tisztasága, a kézmosási lehetőség (és szokások) megfigyelése, az árusok személyi higiéniája. Rekkenő a hőség, szinte szomjazunk mindenre, ami hideg, de azért nem árt az óvatosság! El kell tudnunk hárítani a ránk leselkedő veszélyeket: a fertőzéseket, az alapos nyári megfázásokat – hogy a nyár nyugalomban és egészségesen telhessen.
Végül következzen két otthon is könnyen elkészíthető recept:
Csokoládéfagylalt
Hozzávalók: 1 liter tej, 20 dkg porcukor, 1 rúd vanília, 4 egész tojás, 4 tojás sárgája, 25 dkg puhított minőségi csokoládé, 3 dl tejszín
A hozzávalókat – a tejszín kivételével – tálba tesszük, és habverővel hidegen jól elkeverjük. Ezután gőz felett sűrű krémmé főzzük. Miután levesszük a tűzről, kihűtjük és a habbá vert tejszínnel óvatosan elkeverjük. Poharakba vagy fagyasztóedénybe merjük, és lefagyasztjuk. Érdemes 20 percenként átkeverni.
Málnafagylalt
Hozzávalók: 1 l víz, 30 dkg cukor,40 dkg málna
5 dl vízbe beletesszük a cukrot és a málnát, és szirupot főzünk. Amikor kihűlt, beleöntjük a megmaradt 5 dl vizet. Átszűrjük, majd fagyasztó tálba tesszük. Fagyasztás alatt néhányszor habverővel átkeverjük.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Novemberi örömök
November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!
2024.11.5. 21
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2024.10.20. 35
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Kulináris segédek
Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.
2024.3.4.
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2024.1.11. 13
Gyógyító fűszerek
A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.
2024.1.7. 2
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2023.12.31. 5
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2023.12.28. 1 16