Mikrohullámon


R. Bálint Renáta  2005.4.1. 10:02

Ma már szinte minden konyhában megtalálható a mikrohullámú sütő. Viszont a legtöbb esetben csak ételt melegítünk benne…

…esetleg fagyasztott élelmiszert olvasztunk ki benne. Pedig használatával nagyon hamar elkészíthető a család meleg vacsorája. A mai időhiányos világban tehát jó szolgálatot tesz a fáradt háziasszonyoknak, akik segítségével nagyobb erőfeszítés nélkül is alkothatnak konyhakölteményeket. Nézzük csak, mit kell tudnunk a mikrohullámú sütő használatáról!

Mindenekelőtt leszögezzük, hogy nem pótolja, és nem teszi feleslegessé a hagyományos tűzhelyeket. Hétvégén, vagy ha időnk megengedi, természetesen hagyományos módon sütünk, főzünk. A mikrosütő a rohanó világ találmánya, elsősorban a hétköznapi esték használati eszköze. Alapelve, hogy a kívánt hőt magában az ételben gerjeszti, úgy, hogy a mikrohullám az élelmiszerben lévő vízmolekulákat rezgésbe hozza. A gyors rezgéstől hő keletkezik, és ez az étel szélétől a közepe felé halad – így az ételt felolvasztja, felmelegíti, vagy megfőzi.

Az ételeket folyadék és zsiradék nélkül, vagy csak kevés hozzáadásával tesszük a sütőbe. A legtöbb esetben az ételt először rövid ideig a legnagyobb teljesítményfokozaton felforrósítjuk, majd – ételek szerint – alacsonyabb fokozaton főzzük tovább. Dupla mennyiségű élelmiszer elkészítéséhez kétszer annyi idő szükséges. Nagyobb mennyiségnél ajánlatos az ételt időközönként átkeverni, hogy a hőkülönbség kiegyenlítődjön. Az ételeket, a főzést követően 1-10 percig lefedve pihenni hagyjuk. Ezalatt a meleg az ételben egyenletesen eloszlik, tehát az étel még tovább fő. Ajánlatos az ételeket lefedve főzni.

A mikrohullámú sütőben való főzésre minden edény alkalmas, amelyen a mikrohullám áthatol. Ilyenek az alumíniumtálkák, a tűzálló-, az üveg- (kivéve kristály), a porcelán- (fém és aranyszegély nélkül) és a kerámiaedények. (Festett kerámiát csak akkor használhatunk, ha a minta a máz alatt van.) És természetesen a speciális, mikrohullámú sütőhöz való edények. Fém nyársakat és kapcsokat is használhatunk, de csak akkor, ha a húsadagok sokkal nagyobbak, mint a fém.

A mikrohullámú sütő egyik nagy előnye, hogy a tápanyagok, a vitaminok és ásványi anyagok megmaradnak az ételben, és az élelmiszerek természetes színe, sajátságos íze alig változik.

Alföldi rakott hús
Hozzávalók: 50 dkg darált sertéshús, 20 dkg rizs, 15 dkg kelbimbó vagy kelkáposzta, 1 szál sárgarépa, 2 alma, 2 dl joghurt, 1 ek. mustár, ételízesítő, fél db citrom reszelt héja.
A rizst egy tűzálló tál aljára tesszük, megszórjuk ételízesítővel, és meglocsoljuk 5 ek. vízzel. A darált hús felét rásimítjuk, erre pedig rátesszük a megtisztított, csíkokra vágott almát, sárgarépát és a kelt. Megszórjuk reszelt citromhéjjal, végül befedjük a maradék sertéshússal. A joghurtot és a mustárt összekeverjük egy kiskanálnyi ételízesítővel, és a húsra öntjük. Közepes fokozaton 10 percig sütjük, majd 5 percig állni hagyjuk.

Gombás padlizsán
H.: 1 db nagyobb padlizsán, 1 fej hagyma, 30 dkg gomba, 2 ek. olaj, só, fehér bors, 1 pohár tejföl, petrezselyem, majoránna, pirospaprika.
A gombát felszeleteljük, a hagymát apróra vágjuk. A padlizsánt vékonyan meghámozzuk, és szeletekre vágjuk. A tűzálló tálba olajat öntünk, beletesszük a hagymát, és letakarva 3 percig pároljuk. Ezután belekeverjük a gombát és a petrezselymet és megfűszerezzük. Betakarjuk, és 10 percig sütjük a mikrosütőben. A padlizsánszeleteket lapos tűzálló tálba helyezzük, kicsit megsózzuk majd 8 percre letakarva a mikróba tesszük.
A gombát összekeverjük a tejföllel, és ráöntjük a párolt padlizsánra. Megszórjuk pirospaprikával, majd fedő nélkül 5 percre visszatesszük a mikrosütőbe. Reszelt sajttal is gazdagíthatjuk. Franciakenyérrel kínáljuk. (Közepes fokozaton dolgozunk. Ha az ételt így nem tartjuk teljesen megpároltnak, visszatehetjük 2-3 percre erős fokozatra.)



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Tippek a vitamindús ünnepi menühöz

A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!

2024.12.16.   


Jóság szelet

Csikmák Mónika

Ebben az időszakban elkel egy kis jóság... és egy nagy adag finomság.

2024.12.6.   


Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2024.11.5.    21


Alma, a csodálatos

Faar Ida

Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)

2024.10.20.    35


Grillpartira

Bindics Imre

Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.

2024.8.2.  1    5


Hűsítő nyári finomságok

Faar Ida

Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.

2024.7.19.    12


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2024.7.1.    9


A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13