Zöldségkrémek
Reggelire, tízóraira vagy akár vacsorára, ropogós héjú kenyérre kenve...
Hamis májpástétom
Hozzávalók: 50 dkg megtisztított, apróra vágott zöldbab, 50 dkg puha tofu, 1 nagy fej hagyma, szeletekre vágva, 1 evőkanál olívaolaj vagy víz, 1 teáskanál pirospaprika, tengeri só és bors az ízesítéshez
Az olajat vagy a vizet egy edényben felmelegítjük, majd 5 percig pirítjuk, illetve főzzük benne a hagymaszeleteket. Időről-időre megkeverjük. A zöldbabot forrásban lévő víz fölött kb. 10 percig pároljuk (esetleg forró vízben blansírozzuk). A babot, a hagymát és a többi összetevőt egy mixerben jól kikeverjük. A kész pástétomot egy éjszakára, vagy legalább négy órára a hűtőben pihentetjük.
Padlizsánkrém zsemlemorzsával
H.: 1 kg padlizsán, 2 fokhagyma, összenyomva, 1 hagyma, 5 evőkanál zsemlemorzsa, 2 evőkanál ecet, 1 evőkanálnyi friss petrezselyem, apróra vágva, 1 evőkanálnyi friss menta, apróra vágva, 1 evőkanál mustár, fél citrom leve, 1 teáskanál őrölt bors, csipetnyi só, olívaolaj szükség szerint
A padlizsánt megtisztítjuk, kockára vágjuk, majd olívaolajban puhára sütjük. (Ha szükséges, sütés közben adjunk még hozzá olívaolajat.) Miután kihűlt a zöldség, hozzáadjuk a hagymát, fokhagymát, zsemlemorzsát, és mixerben pürésítjük. Ha túl száraz a massza, adunk még hozzá olívaolajat. Ha túl híg lenne, zsemlemorzsával sűrítjük be. Fogyasztás előtt tegyük be egy kicsit a hűtőbe.
Padlizsánkrém paradicsommal/Paprikakrém paradicsommal
H.: 2 padlizsán (kb. 40 dkg) vagy 4 darab nagy, vastag húsú pirospaprika (kb. 60 dkg), kb. 30 dkg teljesen érett paradicsom, 1 evőkanál citromlé, 1 csokor petrezselyem, 1 kis fej hagyma, 1 gerezd fokhagyma, só, bors
A sütőt előmelegítjük 220 Celsius-fokra. A padlizsánokat rácson sütjük, kb. 40 percig, légkeveréses programon, 200 fokon. (Akkor jó, ha a héja kiszáradt és finom repedések mutatkoznak rajta.) A kész padlizsánokat egy nedves ruhába tekerjük, és öt percig pihentetjük. Ezután egy éles késsel lehúzzuk a héját, eltávolítjuk a végeket, majd felkockázzuk, és megcsepegtetjük citromlével. Lehúzzuk a paradicsom héját (könnyen megy, ha picit bevágjuk a héját, és egy percre forró vízbe tesszük), majd felkockázzuk. Megtisztítjuk a hagymát és a fokhagymát, majd felvágjuk. A zöldségeket adagonként finom pürévé mixereljük, majd sóval, borssal, apróra vágott petrezselyemmel ízesítjük.
Humusz
H.: 15 dkg szárított csicseriborsó, fél csokor petrezselyem, apróra vágva, 1 gerezd fokhagyma, szintén apróra vágva, fél citrom leve, 3 evőkanál tahin (szezámmagkrém), 1-2 evőkanál olívaolaj, 1-2 evőkanál víz, fél teáskanál őrölt kömény, tengeri só
A csicseriborsót többször átmossuk, majd éjszakára beáztatjuk. A következő nap ugyanabban a vízben alacsony hőfokon kb. egy órát főzzük (kuktában 25-35 percet). Ne tegyünk a főzővízbe sót! A csicseriborsót és a többi hozzávalót mixerrel pürésítjük. Ha túl sűrű lenne, kevés vizet adunk hozzá (a főzővízből is lehet).
Tökmagkrém
H.: 10 dkg megtisztított tökmag, 75 g tökmagolaj, 4 evőkanál mazsola, 1 teáskanál citromlé
A tökmagot egy száraz palacsintasütőben megpirítjuk, majd mozsárban összetörjük. Az olajat a mazsolával mixerben sima krémmé keverjük, majd hozzáadjuk az összetört tökmagot és a citromlevet.
Lencsekrém
H.: 25 dkg piros lencse, 1 csokor petrezselyem, 1 ág kakukkfű, 1 kis fej hagyma, 2 szegfűszeg, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál citromlé, fél teáskanál őrölt szegfűbors (piment, jamaikai bors), tengeri só
A lencsét megmossuk, a szegfűszeggel és a kakukkfűvel egy edénybe tesszük, majd ráöntünk egy liter vizet. Fedő alatt addig főzzük, amíg puha nem lesz. A megfőtt lencséről leöntjük a vizet, majd adagonként mixerben pürésítjük. Hagyjuk teljesen kihűlni.
A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, majd olívaolajon üvegesre pároljuk. Miután kihűlt, hozzáadjuk a lencsepüréhez. Végül citromlével, szegfűborssal, sóval, apróra vágott petrezselyemmel ízesítjük.
Írásunk a zentrum-der-gesundheit.de cikke alapján készült.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Mi legyen a tízórai?
A fejlődésben lévő szervezet még nem tud hosszabb ideig energiát tárolni, rendszeres tápanyag-utánpótlásra van szüksége.
2021.9.13. 20
A rovat további cikkei
A sokoldalú málna
A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)
2023.8.15. 2
Sütik váratlan vendégeknek
Ha már nincs annyi időnk, hogy szárazsüteményt gyúrjunk-sodorjunk-szaggassunk...
2023.8.2.
Ki nem hagyható zöldségek
Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.
2023.8.1.
Barátkozzunk meg a padlizsánnal!
Törökparadicsom vagy tojásgyümölcs néven is ismerhetjük ezt az egyik legfinomabb zöldségfélét. (Receptekkel)
2023.7.25.
A mozzarella „árnyalatai"
A mozzarella Olaszországból indult hódító útjára, mára a világ minden pontján kedvelt alapanyag, az otthoni és az éttermi konyhákon egyaránt.
2023.7.23.
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2023.7.14. 12
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2023.7.10. 9
Nyári kerti parti
Nincs jobb annál, mint amikor egy dolgos hét után a megfáradt ember családi-baráti körben tölti el a pihenésre szánt hétvégét. (Receptekkel)
2023.7.7. 16
Nemcsak a tengerészek kedvence
A spenót az egyik legegészségesebb kerti zöldségféle. Ha jól készítjük, nagyon finom! (Receptekkel)
2023.6.1.