Szupernők


Póda Erzsébet  2004.11.30. 16:39

Hát igen, semmi kétség: szupernők vagyunk! Férjezettek, gyermekeket nevelők, háztartást vezetők, munkahelyre járók, ápoltak, csinosak, ügyesek.

Mi mindig mosolyogva, maradéktalanul, önként és dalolva oldjuk meg a napi feladatainkat. Egyszerre több szakmában is jártasak vagyunk! A saját kitanult foglalkozásunkon kívül legalább alapszinten tudunk szakácskodni, varrni, takarítani, bútort összerakni, háztartási gépeket szerelni, testi és lelki elsősegélyt nyújtani, ápolni, titkárnői és pedagógusi munkát végezni, és a közgazdaságtanhoz is konyítunk. Szervezési és beosztási képességeinkről már nem is beszélve! Csak az a baj, hogy a környezetünkben senki sem veszi észre, hogy a család havi költségvetését nem könyvelő intézi, a befizetendő csekkekkel nem a szomszédasszonyunk sorakozik a postán, a gyerekeink dolgait nem a tanító néni intézi, a csodavacsorát nem a terüljasztalkám varázsolja, és a vécékagylót sem a kismanók takarítják ki. Hanem mi, a szupernők!

Reggel hatkor a család valamennyi tagjával ellentétben fürgén pattanunk ki az ágyból, átöltözünk, szaladunk a fürdőszobába, s nekifogunk a reggeli készítésének. Becsomagoljuk a tízórait is, s amíg kicsorog a kávé, tapintatosan ébresztgetjük hétalvó gyermekeinket, akik csak a hétvégén hajlandóak hajnalban a tévé elé ülni, hétköznapokon fél nyolc előtt nem kelnek fel. Az asztalon gőzölgő kávé és finom gyógynövénytea meg a reggeli senkit sem hat meg. Még csak észre sem veszik. Álmosan másznak ki az ágyból, s éppen annyi idejük van, hogy csukott szemmel bekapjanak pár falatot. Drága párunk a zoknijait keresi hangosan, és a kedvenc inge után érdeklődik, amelyet a kukába dobtunk, mert a viseltességtől szétmállott. Esetleg a nyakkendője lelőhelyét kéri számon rajtunk, pedig becsszóra, mi sose viselünk férfiruházatot! A reggeli csúcs után, miután a többiek tíz percet késve kiesnek a bejárati ajtón, már mi is csinosan, illatosan, kosztümünket igazgatva, magas sarkú cipőben rohanunk a munkahelyünkre. Útközben felírjuk egy cetlire a napi tennivalókat – melyekhez estig még tucatnyi hozzácsapódik.

A munkahelyünkön jó hír vár: háromszor annyi munkát sózott ránk a főnök, mint amit rendes körülmények között el tudunk végezni. De mi megbirkózunk vele! Nekifogunk. Közben telefonon elintézünk pár családi ügyet: válaszolunk a kisebbik gyerek esemesére, mert azt írja, megfájdult a hasa, azonnal menjünk érte az iskolába. Megnyugtatjuk: bírja ki a munkaidő végéig, esetleg kérje el magát a suliból – más választása úgysincs. Ebédszünetben elvisszük a suszterhoz a cipőt, kiváltjuk a patikában anyukánk, nagynénink és nagybácsink vérnyomás- és szívgyógyszerét, együtt érzően meghallgatjuk az utcán véletlenül felbukkanó ismerősünk lelki bánatát.

Munka után rohanunk a gyerekekért a napközibe, s megszidjuk, amiért az egészséges tízóraijukat érintetlenül hagyva, inkább csipszet vettek a büfében (megvan a hasfájás oka!). Titokban pedig hálásak vagyunk nekik, amiért a reggeli óta először ételt vehetünk a szánkba. Tízóraizás közben irány a bevásárlóközpont! Gyerekekkel vásárolni nem egyszerű dolog. A kosarunkat húsz százalék felesleges holmival megpakolva megyünk a kassza elé, majd nehéz táskákkal haza. Otthon kipakolás, átöltözés, vacsorakészítés, gyerekszidás, ha rossz jegyeket hoztak, és némi takarítás. Telefonhívás a férjünknek, hogy el ne felejtse, hétkor tornázni megyünk (formában kell maradnunk!). Ha nem felejti, fél hétkor belép a bejárati ajtón. Már az előszobában elpanaszolja, milyen stresszes napja volt, semmire se vágyik jobban, csak egy nyugodt estére. Végszóra visítás hangzik fel a gyerekszobából, a mosógép lába épp kilazul a fürdőszobában, s a családfő rögtön elkeseredik, amiért hálátlan felesége (aki miatt ilyenkor elhalasztja az esti dumapartit a haverokkal) nem tudja kézben tartani a dolgokat.

Az egy óra kemény testalakítás után nyelvünket magunk után húzva beesünk a lakásba. A konyhába beütött a mennykő – ennyi mosatlan edényt még egy egész lakodalmi sereg sem képes maga után hagyni! A család a tévé előtt, a lecke félben hagyva. Kis kiabálás után ki-ki indul a maga dolgára, miközben a fogsorokon kiszűrt hangokból megsejthetjük legközelebbi rokonaink rólunk szóló véleményét, mely nem túl rózsás színben tüntet fel bennünket. De mivel hullafáradtak vagyunk, válasz nélkül hagyjuk a megjegyzéseket. Csak éppen nagyon rosszul esik, hogy mindent észrevesznek – kivéve, amit értük teszünk. Az esti csúcs után végre elmosogathatunk, kivasalhatunk, és éjfél után pár perccel beeshetünk a megérdemelt habfürdőbe…

S mielőtt még az ötórás alvásba merülnénk, eltöprengünk az életünkön. Nem vagyunk jó feleségek, mert nem nyújtunk puha melegséget, megértő kedvességet, nyugodt családi hátteret a stresszben megfáradt férjünknek. Nem vagyunk jó anyák, mert nem csinálunk meg mindent a gyermekünk helyett, s hagyjuk, hogy néha egyedül menjen el a különóráira, és nem vesszük meg neki a harmadik mobiltelefont. Nem vagyunk jó munkaerők, mert a háromszáz százalék helyett csak kétszázötvenre tudjuk teljesíteni munkafeladatainkat. Nem vagyunk jó nők, mert nem darázs a derekunk, nem érzéki az ajakunk, nem szilikon a mellünk, hullik a hajunk, és néha a bujálkodás helyett a fejfájást választjuk.
Miközben valahol mélyen sejtjük, igenis szupernők vagyunk a javából – csak éppen rajtunk kívül senki nem tud róla!



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Valakik és tényezők

Póda Erzsébet

Ma mindenki valaki akar lenni. Valaki, aki megmondja másoknak, hogy azok mit csináljanak, és azt hogyan tegyék.

2024.4.18.   


Szavak

Póda Erzsébet

A naponta átlagosan legtöbbször elhangzott szó egy ideje egész biztosan az elfogadás, a másság, a megértés és a tolerancia.

2024.3.9.   


Előjogok

Nagy Csivre Katalin

Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.

2023.10.11.   


Gondolatok a szabadságról

Nagy Csivre Katalin

A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...

2023.9.13.   


Nyári románc

Póda Erzsébet

Avagy az életben semmire sincs garancia.

2023.7.25.    14


Jótékonyság

Póda Erzsébet

Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.

2023.5.30.   


Halló, van ott valaki?

Póda Erzsébet

Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?

2023.5.16.   


Előregyártott jövő

Nagy Csivre Katalin

1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…

2023.5.15.   


Egy szakítás után

Poór Marianna

Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.

2023.4.28.    16


Hazudni szabad?

Nagy Csivre Katalin

Manapság nem szokás mélyebbre ásni, megszoktuk a felszínes életet. S ha valaki olykor elgondolkodásra buzdít, azonnal megbélyegzik: konteós. Vajon miért?

2023.4.9.   


Sokasodó furcsaságok

Nagy Csivre Katalin

Csengetnek. Ajtót nyitok. A szélesre tárt ajtóban Mari néni vacog. Mondom lépjen beljebb...

2023.3.7.   


Szivárványos világbéke

Póda Erzsébet

A fogyasztói társadalom kényelmébe süppedve talán nem is vesszük észre, micsoda propaganda vesz bennünket körül.

2023.1.23.