A menyasszonyrablás eredete
Tényleg magyar szokás? A mai modern esküvők elsősorban a szórakozásról szólnak, de mihez is kezdenénk a hagyományok nélkül...,
...amelyek még vidámabbá teszik, az unalmasabb pillanatokat is? A menyasszonyrablás évtizedek óta az egyik legizgalmasabb része az esküvőnek, amikor a rablók látványos és vicces váltságdíjat kérhetnek. De milyen múltra is tekint vissza ennek a szokásnak az eredete?
A menyasszonyrablás a magyarok színes kultúrájához tartozik?
Nincs még egy olyan esküvő, mint a hagyományos magyar esküvő. Egy olyan népnek a szokásairól beszélünk, akik még ennyi évtized után is ragaszkodnak bizonyos hagyományokhoz. Nyilván vannak változások, például már nem minden menyasszony ölt magára hatalmas hercegnős ruhát, viszont a sellő menyasszonyi ruha és egyszerűbb társai egyre népszerűbbek. De a tradicionális ételek sokasága az asztalon, finom bor, erős pálinka, jókedvű és hajnalig mulató párok is elmaradhatatlanok, akárcsak a menyasszonyrablás.
Egy kis múltbéli révedés…
A menyasszonyrablás ma már inkább csak poénnak számít, de régen ennél több volt. Valójában ősi jelentéssel bír, visszavezethető egészen elődeink Kárpát-medencei letelepedéséhez, a hódítások korához. Így jutottak asszonyokhoz, akik bár egy szarvasünőt vettek üldözőbe végül úgy alakult, hogy ily módon találtak párt.
Bár nem egy tapintatos módszer, de a legenda szerint szinte azonnal és visszavonhatatlanul szerelmesek lettek, a már ősanyáknak is nevezhető szépséges lányok/asszonyok. Igaz, hogy ennek a jelentése ma már egyáltalán nem érződik, már csak azért sem, mert ilyenkor a vőlegénytől rabolják el a menyasszonyt, aki kevésbé drasztikus módszerrel tudja visszakapni kedvesét. De azért jó tudni, hogy – ma már több országban elterjedt szokásban - ott rejlik mélyen minden magyar esküvő azon momentuma, amikor az újdonsült férj barátai szimbolikusan elrabolják a menyasszonyt.
Ősrégi magyar hagyomány, amely ma is életben van!
A menyasszony elrablást a múltban nagyon komolyan vették. A vőlegénynek már arra ügyelnie kellett, hogy az emberrablás ne történjen meg a szertartás alatt. Ha mégis igen, akkor a násznép azt a következtetést vonta le, hogy a vőlegény nem érdemli meg a menyasszonyt.
Ma már csak szórakozásból történik mindez. Az emberrabló(k) – sikeres rablás után egy időre elviszik az arát, egy közeli kávézóba vagy bárba, de legtöbbször csak a teremből viszik ki. A szépséges ara visszaszerzése a rablók által kitalált feladat lesz, amely lehet az anyós hosszas dicsérete, tánc, esetleg egy rögtönzött szerelmi vallomás. Bármi legyen is az, a cél, hogy mindenki jól érezze magát és feloldódjon a hangulat!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A misztikus napforduló
A nyári napforduló éjszakáján bármi megtörténhet és minden kívánság teljesül...
2024.6.20.
Regölés, farsangolás
A magyarság téli néphagyománya is rendkívül gazdag: ide tartozik a regölés, farsangolás érdekes szokása is
2024.1.5. 8
Karácsonyi asztal, ételek és hiedelmek
A nép életében faluhelyen a 20. században a nagy ünnepekhez vidékenként és vallásonként változó szokások és étrendek kapcsolódtak.
2023.12.19. 2 36
Karácsonyvárás régen
A karácsonyi időszak ünnepeink, szokásaink terén a leggazdagabb és legváltozatosabb.
2023.12.16.
Hogy kellemesen teljen az ünnep
Megint eltelt egy esztendő, ismét apró fények gyúlnak a sötét utcákon.
2023.12.12.
Farsangi készülődés
Ha február, akkor farsang! Izgalmas, vicces és bohókás, a gyerekek nagyon szeretik, érdemes ezért a teljes hónapot farsangi lázban tölteni!
2023.2.9.
Tíz idézet karácsonyra
Tegyük hangulatosabbá az ünnepvárást néhány jeles egyéniség gondolatával!
2022.12.23.
Hóember, díszek és más ötletek
Karácsonyra nem csupán a bolti kínálatból lehet válogatni, ha ajándékozásról van szó.
2022.12.18. 18
Összegzések ideje
Lassan megszokjuk a gyorsan elröppenő nappalokat, az egyre hosszabbodó estéket: közeleg az ünnep.
2022.12.16. 1