Ünnepek, hagyományok Angliában 4.
Shrove Tuesday azazhogy Pancake Day.
„A húshagyókedd a nagyböjt kezdetét megelőző utolsó nap a keresztény egyházi évben, azaz a hamvazószerda előtti nap. A név is a böjt kezdetére utal, azaz ezen a napon lehet utoljára húst fogyasztani. Mind Magyarországon, mind a világ számos más pontján (különféle ünnepségek és népszokások kapcsolódnak ehhez a naphoz, sok helyütt karneválnak vagy fesztiváloknak ad helyet. Francia neve Mardi Gras, szó szerint „kövér kedd”. Angol neve Shrove Tuesday gyóntató kedd), inkább a böjt előtti megtisztulásra utal.” – Wikipedia
A gyerekektől karácsonyra kapott fali naptáramban láttam a következőt: Shrove Tuesday, zárójelben Pancake Day. Akkor még nem tudtam, mit is jelent az, hogy Shrove Tuesday és mivel láttam, hogy zárójelben utána van írva, hogy „palacsinta nap”, azt hittem, ez amolyan mondvacsinált ünnep, hogy sok palacsintát ehessenek az emberek.
Ahogy azonban közeledett a nap, utánaolvastam, és felvilágosultam, miről is van szó valójában. Most már tudom, hogy ilyen ünnep Magyarországon is van, csak nem szoktam böjtölni, ezért nem tudtam.
De, miért esznek palacsintát ezen az utolsó, böjt előtti napon az angolok? Mivel, a böjt az önmegtartóztatás ideje, húshagyó kedd az utolsó nap arra, hogy elcsábítsuk magunkat finom ételekkel, és hogy felhasználjuk azokat az ételeket, hozzávalókat, amik böjt alkalmával nem megengedettek. Ilyen a hús mellett a tojás, zsír és vaj is.
Ezen a napon, számos helyen Angliában, úgynevezett „palacsinta futóversenyt” is rendeznek. Ez éppen olyan, mint mondjuk egy 400 méteres futóverseny, azzal a különbséggel, hogy a rajtjel elhangzása után a futók nem szimplán futnak, ahogy azt már megszoktuk, hanem egy palacsintasütővel a kezükben, futás közben dobálják a palacsintát a levegőbe, majd elkapják. Nagyon vicces esemény, és persze nagyon népszerű is.
A hagyományos angol palacsinta egyébként egy kicsivel vastagabb magyar rokonánál, de ezt is rögtön, sütés után fogyasztják. Nagyon régen hússal ették, ami luxusnak számított akkoriban. Napjainkban azonban inkább porcukorral és kevés citromlével fogyasztják, illetve egyéb édes tölteléket használnak, mint mondjuk a juharszirup.
Persze nálunk sem maradhatott el a palacsintasütés. Mi is juharsziruppal ettük, illetve mogyorókrémmel. Az a jó a palacsintában, hogy mindenki a saját szája ízének megfelelően készítheti el...
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Ünnepek, hagyományok Angliában 5.
Elérkezett a keresztények egyik legszentebb ünnepe, a húsvét.
2010.4.1. 3 8
Ünnepek, hagyományok Angliában 3.
Közeledik az év egyik legszebb ünnepe, a karácsony, melyet természetesen az angolok is ünnepelnek.
2009.12.16.
Ünnepek, hagyományok Angliában 2.
Egyszerűen, csak az Emlék(ezés) Napjának, angolul Remembrance Day-nek vagy Poppy Day-nek (kokárda) nevezik november 11-ét az Egyesült Királyságban.
2009.11.22.
Ünnepek, hagyományok Angliában 1.
Sorozatunkban a szigetország érdekességeit mutatjuk be.
2009.11.13. 4
A rovat további cikkei
Regölés, farsangolás
A magyarság téli néphagyománya is rendkívül gazdag: ide tartozik a regölés, farsangolás érdekes szokása is
2025.1.4. 8
Tíz idézet karácsonyra
Tegyük hangulatosabbá az ünnepvárást néhány jeles egyéniség gondolatával!
2024.12.24.
Az én karácsonyom
Úgy emlékszem, gyerekkoromban mindig derékig vagy nyakig érő hó hullott karácsony napján...
2024.12.23. 31
Karácsony előtt
Advent idején, amikor a gondolataink egyre gyakrabban a karácsony körül forognak, arra is szánhatunk időt, hogy elkészítsük az ajándékokat. A karácsonyi sütik készítését pedig aromaterápiának is felfoghatjuk.
2024.12.16. 5
Luca napja
A téli ünnepkör, az adventi időszak egyik jeles napja Luca-nap, amely december 13-ra esik.
2024.12.11. 32
Szent András és a férjjóslás
Novembert a népi kalendárium Szent András havának nevezi. Íme, néhány ehhez kötődő hagyomány.
2024.11.27. 15