A szőlő ideje


Faar Ida  2013.10.12. 4:14

A szőlő az egyik legfinomabb, legsokoldalúbb, legegészségesebb őszi kincsünk. (Receptekkel)

Órákig tudnék mesélni a régi szép idők szüreteiről (akkoriban minden vidéken élő ember számára természetes őszi tevékenysége volt), annak hagyományairól, a közös munka öröméről, a friss must semmivel sem összehasonlítható ízéről!

De most inkább azzal a legegészségesebb őszi gyümölccsel szeretném megismertetni az olvasókat, amelynek rendszeres fogyasztása „kihagyhatatlan”, ha tenni szeretnénk egészségünk megőrzése érdekében.

Őshazája a Földközi-tenger vidéke, Közép-Ázsia. Öt-hatezer éves múlttal rendelkezik, már az egyiptomi kripták falán is az ábrázolások között szerepel termesztett növényként az emberiség egyik legősibb kultúrnövénye. Sokak kedvence ez a méltán szeretett gyümölcs, mert amellett, hogy finom, az egyik legegészségesebb őszi kincsünk.

A szőlő idegerősítő, izomregeneráló, magas rosttartalma miatt (10 dkg szőlő 5,4 gramm élelmi rostot – cellulóz és pektin – tartalmaz) kedvező hatású az emésztésre, a bélműködésre, kiváló székrekedésre, aranyérre, kiválóan véd kisebb fertőzések ellen. A vitaminok közül a karotin, B1-, B2-, C- és K-vitamin, folsav- és biotintartalma jelentős, ezek kedvező hatásúak az immunrendszerre, segítik az anyagcsere-folyamatokat. Reuma, májbetegségek, vízkór esetén a fehér vagy zöldes színű szőlők a legjobbak, a hurutokat a fekete és kék szőlők oldják a leghatásosabban. Fokozza az epe elválasztást és ürítést. A szervezet számára emésztés nélkül, közvetlenül is felhasználható cukrot szolgáltat. A benne található gyorsan felszívódó szénhidrátok (glukóz, fruktóz és szacharóz) mennyisége évjárattól, termőhelytől és fajtától függően 18-22g/100g között változik. Kúraszerűen különösen ajánlható vérszegénységre, idegbajra, fizikai gyengeségre, betegségből való lábadozás idején. Gyorsan hat fáradtság esetén is, DE cukorbetegek részére pontosan a gyors felszívódás (magas a glikémiás indexe), és a magas cukortartalom miatt nem ajánlott a fogyasztása! Vagy csak nagy önfegyelemmel rendelkezők részére mérve-számolva, és csak minimális mennyiségben.

A szőlő magja közel 50 százalék olajat tartalmaz, amit préseléssel nyernek ki. A szőlőmag olaja telítetlen zsírsavakból áll, mintegy 72 százaléka linolénsav. Zöldessárga színű, kellemes ízű, és jobban bírja a hőt, mint a többi olaj, így sütés során kevesebb káros égéstermék keletkezik. Már kis mennyiségű fogyasztása is növeli a „jó" koleszterinszintet, és csökkenti a „rossz” koleszterin mennyiségét. Segíti a zsírbontást, erősíti az érfalat, csökkenti a vérrögök kialakulását. A szőlőmagolajjal bátran süthetünk-főzhetünk, de használhatjuk saláták, páclevek ízesítésére.

A bor, és a borfogyasztás egészségre gyakorolt hatásáról, a téma sokrétűsége miatt, egy későbbi cikkben lesz szó.


Receptek

Tejszínes szőlőleves

Hozzávalók: 8 dl fehérbor, 6 dl víz, 3 dl tejszín, 3 tojássárgája, 3 fürt leszemezett szőlő, 1 db citrom, 5 szem szegfűszeg, egy darabka fahéj, cukor, mandulaforgács

A vízzel hígított bort a leszemezett szőlő kétharmadával feltesszük főni. Beletesszük a szegfűszeget, a fahéjat, fél citrom reszelt héját és felforraljuk. Kikeverjük a tejszínt a tojássárgákkal, és apránként, lassan hozzákeverjük a boros-szőlős levet. Felforrósítjuk, majd ha kihűlt, kivesszük a szegfűszegeket és a fahéjdarabkát, összeturmixoljuk, átszűrjük, és jó hidegre lehűtjük. A maradék szőlőszemekkel és manduladarabkákkal tálaljuk.

Sajtos tésztasaláta szőlővel

H.: 40 dkg orsótészta, 2 evőkanál étolaj, 4 dl tejföl, 20 dkg márványsajt, 30 dkg sonka, 50 dkg szőlő, só, bors, citromlé

Az orsótésztát sóval és egy evőkanál olajjal ízesített vízben puhára főzünk, majd leszűrjük. A tejfölt az összemorzsolt márványsajttal összekeverjük, és pár csepp citromlével meg csipetnyi őrölt fehérborssal fűszerezzük. A tésztát beleforgatjuk, és a vékonyra vágott sonkával, valamint a leszemezett szőlővel gazdagítjuk. Tálalás előtt legalább egy órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.

Szőlős muffin

H.: 30 dkg teljes kiőrlésű liszt, 20 dkg liszt, 1 zacskó sütőpor, 5 evőkanál margarin, 3 evőkanál cukor, 6 tojás, 2 csomag vaníliás cukor, fahéj, 5 dl tej, 30 dkg kisszemű szőlő

A liszteket elkeverjük a sütőporral. A margarint, cukrot, tojást, vaníliás cukrot, fahéjat és a tejet habosra keverjük. Ehhez a masszához adjuk hozzá a sütőporos lisztet és a lecsepegtetett szőlőszemeket, majd keverjük el. A tésztát a kivajazott, vagy papírkosarakkal kibélelt formákba kanalazzuk, és mindegyik tetejére teszünk díszítésnek 2-3 szőlőszemet is. 190°C-fokos sütőben 20-25 percig sütjük.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Grillpartira

Bindics Imre

Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.

2024.8.2.  1    5


Hűsítő nyári finomságok

Faar Ida

Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.

2024.7.19.    12


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2024.7.1.    9


A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Gyógyító fűszerek

Joó Fruzsina

A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.

2024.1.7.    2


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2023.12.31.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2023.12.28.  1    16


Szilveszterre elkészül

R. Bálint Renáta

Alábbi receptjeinket mindazoknak ajánljuk, akik otthon szilvesztereznek.

2023.12.28.    6