Farsangoló


Faar Ida  2025.1.19. 2:10

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

Régebben még nem volt divat jelmezt kölcsönözni a farsangi rendezvényekre. Mindenki abból sáfárkodott, amije volt: kartonlap, krepp papír, alufólia, régi ruhák, tű, cérna, s némi fantázia, és már készülhetett is a királynős, tűzoltós, pillangós, katonás jelmez. A farsang Vízkereszttől (január 6.) a húsvétot megelőző 40 napos nagyböjt kezdetéig, azaz hamvazószerdáig tart.

Farsang tavaszváró ünnep, amely híres a zajos mulatozásról, a tréfacsinálásról, a bolondozásról, a nagy eszem-iszomról, és egyben a párkeresés, udvarlás időszakának is tartották/tartják. Magyarországon a farsangi szokások a középkorban honosodtak meg, és számos idegen nép hatása érvényesült bennük.

A farsang csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén „a farsang farka”. Ez a farsangvasárnaptól húshagyó keddig tartó utolsó három nap, ami nagy mulatságok közepette, valójában télbúcsúztató is. Számos városban ekkor rendezik meg a híres karneválokat (Rio de Janeiro, Velence), Magyarországon pedig a farsang legnevezetesebb eseményét, a mohácsi busójárást.
Farsang ünnepéhez kötődik Magyarországon a népi színjátszás kialakulása is. Sokfelé rendeztek bálokat, táncmulatságokat a falvakban, illetve a nagypolgárság és az arisztokrácia a városokban. Vidéken általában a kocsma vagy a fonó volt a színtere ezeknek az eseményeknek. Népszerűek voltak a batyus bálok, ezekre a résztvevők vitték az ételeket, jellemzően kalácsot, süteményt és általában baromfihúsból készült fogásokat.

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre.
De tudják mit?
Ne is gondoljunk rájuk, hanem készítsük el őket – következzék néhány finom recept. Válogassanak kedvükre!


Almás fánkocskák

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 1 kg savanykás, tisztított alma reszelve, 1 kocka élesztő, 1 evőkanál porcukor, 1 l tej, 10 dkg margarin, 4 egész tojás, só, olaj, fahéjas porcukor

Két dl tejben elkeverjük az élesztőt pici cukrot szórunk rá, majd letakarva, langyos helyen felfuttatjuk. A lisztből a felfutott élesztőből, tojásokból, és a margarinból pici só hozzáadása után a tejjel közepes keménységű tésztát gyúrunk, cipóvá formáljuk-, liszttel megszórjuk, és letakarva meleg helyen duplájára kelesztjük. Ezután beledolgozzuk a reszelt almát. Nyújtódeszkára borítva kb. fél centi vastagra kinyújtjuk, pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, majd forró olajban mindkét oldalukat megsütjük. Fahéjas porcukorral megszórva tálaljuk.


Túrófánk

H.: 50 dkg liszt, 50 dkg túró, 20 dkg vaj, 25 dkg porcukor, 4 tojássárgája, 1zacskó sütőpor, só, 1 db citrom reszelt héja, olaj a sütéshez

A hozzávalókat alaposan összekeverjük, félóra pihentetés után lisztezett deszkán fél centisre kinyújtjuk, kiszaggatjuk, forró olajban kisütjük. Lekvárral tálaljuk.

Diétás zabfánk

H.: a tésztához 30 dkg zabpehely, 6 tojás, 20 dkg margarin, só;
A töltelékhez: 20 dkg diabetikus lekvár, 10 dkg darált dióbél, só


Fél liter vizet felforralunk – beletesszük a margarint, a sót, a finomra darált zabpelyhet, és addig kevergetjük, amíg masszává sűrűsödik. Kihűtjük, majd egyenként belekeverjük a tojásokat. Nyomózsákba tesszük, és egy sütőpapírral kibélelt tepsibe diónyi halmokat nyomunk belőle. Sütőben aranybarnára sütjük. A diabetikus lekvárt elkeverjük a dióval – és a félbevágott fánkokat megtöltjük vele.

Klasszikus rózsafánk

H.: 1 kg finomliszt, 5 dkg friss élesztő, 15 dkg cukor, 2 vaníliás cukor, 4 dl tejföl, 20 dkg vaj, 6 tojás sárgája

Az élesztőt felfuttatjuk. Összedolgozzuk a liszttel, a tojás sárgákkal, a cukorral és a tejföllel. Meleg helyen duplájára kelesztjük, majd vékonyra nyújtjuk. Rákenjük a közben habosra kevert vaj kétharmad részét, rászórjuk a vaníliás cukrot, és összesodorjuk, mint a rétest szokás. Egy nagy tepsit kikenünk 2 evőkanál vajjal. A tésztából 2-3 cm-es darabokat vágunk, és úgy fordítjuk meg, hogy lapjával feküdjön a kezünkben, alulról kissé összenyomjuk, így olyan lesz, mint a rozsa. A tepsiben egymástól 2 cm távolságra helyezzük el a tésztadarabokat, majd a megmaradt vajjal bekenjük a tetejüket. Közepesen meleg sütőben pirosra sütőben.


Kocsonya

H.: 2 kg kocsonyahús (köröm, bőrke, füle, farka), 2 fej vöröshagyma, 10 gerezd fokhagyma, csípős paprika, só, szemes bors - ízlés szerint. A tetejére: piros fűszerpaprika

A kocsonyahúst jól megtisztítjuk és mossuk. Hideg vízben feltesszük főni, hozzáadjuk az ízesítőszereket és a fűszereket. Kis lángon, lassan készre főzzük (legalább 3 óra). A megfőtt húsokból a nagyobb csontokat kivesszük és a mélytányérokba egyenlően szétosztjuk. A levet rászűrjük a húsokra, és hideg helyre tesszük dermedni. Tetejét ízlés szerint megszórhatjuk őrölt piros paprikával, őrölt borssal.

Zöldségkocsonya

Hozzávalók:1 kg brokkoli, 1 kg karfiol, 50 dkg gomba, 2 vöröshagyma, apróra vágva, 10 gerezd fokhagyma, olaj, 3 zacskó zselatin, 1 liter zöldségleves, bors

A megtisztított, rózsáira szedett brokkolit és a karfiolt sós vízben nem túl puhára megfőzzük. A hagymát, fokhagymát, gombát az olajon addig sütjük, míg a nedvesség teljesen elpárolog. A zselatint a forró levesben feloldjuk, kicsit kihűtjük, majd belekeverjük a zöldségeket. Fóliával kibélelt edénybe tesszük, és lefedve hűtőbe rakjuk, hogy megdermedjen.



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Nincs farsang fánk nélkül

Jády Mónika

A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)

2025.1.19.    20


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Még lehet fánkot sütni

Tompa Orsolya

Egészen a böjtig, sőt azon túl is süthetünk fánkot. Ezúttal egy családi túrófánkrecepttel készültünk.

2016.2.4.    5


Szardíniai fánk

Kottra Éva

A legrangosabb olasz konyhamagazin, az Etoile, egyik régi számából csentem el ezt a fantasztikus receptet.

2011.4.1.   


Fenséges farsangi finomságok

Halász Kata

Tradicionális lengyel fánk, hájas sütemény, négerke – vagyis fenséges farsangi finomságok!

2011.2.11.   


Farsangi fánkkínálat

Kabók Zita

Pompos meggylekvárral és csöröge rumos baracklekvárral ma estére – vagy hétvégére.

2011.1.20.   

A rovat további cikkei

Répatorta

Oriskó Erzsébet

Most próbálkozzunk meg ezzel az egyszerű, de finom recepttel!

2024.12.31.   


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2024.12.30.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2024.12.30.  1    16


Tippek a vitamindús ünnepi menühöz

A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!

2024.12.16.   


Jóság szelet

Csikmák Mónika

Ebben az időszakban elkel egy kis jóság... és egy nagy adag finomság.

2024.12.6.   


Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2024.11.5.    21