Gesztenye: nemcsak nasi
Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)
Jól jön, főleg így télen, amikor jól esnek a kissé töményebb, tartalmasabb nassolnivalók. Tudom: nassolni csak módjával lehet, de aki képes mértéket tartani mindenben, annak nem kell lemondania az ízek varázsáról, így a gesztenyéről sem. Annál is inkább, mert számtalan olyan értékes összetevőt tartalmaz, amelyektől vétek lenne megfosztanunk a szervezetünket. Például B-, B1-, B2-, C- és E-vitamint, vasat, fehérjét, rostot, növényi zsírt.
A gesztenye a szelídgesztenyefa termése, amelynek őshazája kelet-délkelet Ázsia. Hazánkban a legnagyobb mennyiségben nyugaton és délen fordul elő ez a hosszú életű fa, amelynek a termése szúrós-tüskés burokban fejlődik ki. Levele gyógytea alapanyaga. Olaszországban a gesztenye mindennapi tápláléknak számít, lisztté őrölve kenyeret is sütnek belőle.
Legtöbbször püré, vagy sült gesztenye formájában találkozhatunk vele, bár nyersen is ehető. Alapja lehet krémleveseknek, édességeknek, köretként tálalható sültek, vadhúsok mellé, tölthetünk vele szárnyasokat, de saláták kiegészítőjeként is megállja a helyét.
Klasszikus krémleves
Hozzávalók: 25 dkg natúr gesztenyepüré, 5 dl tej, 5 dl tejszín, rumaroma, 1 csomag vanília ízű pudingpor, fahéj, citromhéj, szegfűszeg, só
A fűszereket egy kisebb edénybe téve 3 dl vízzel felforraljuk, majd a levet leszűrjük és kihűtjük. A gesztenyepürét felengedés után áttörjük, és a tejszínnel elkeverjük. A krémport a tejjel csomómentesre keverjük. A tejszínes gesztenyét, a tejjel elkevert krémport, a fűszerkivonatot és a rumaromát turmixgépbe tesszük, enyhén sózzuk és összeturmixoljuk. Lehűtve – tejszínhabbal és csokireszelékkel díszítve tálaljuk.
Gesztenyés szűzpecsenye
A húst megmossuk, szárazra töröljük. A tésztát sós vízben kifőzzük, leszűrjük, lecsepegtetjük. A hagymát megtisztítjuk, karikákra vágjuk. Felforrósítjuk az olajat és a húsokat minden oldalról megpirítjuk benne (amíg teljesen át nem sül, de nem szárad ki). Borssal fűszerezzük. Hozzáadjuk a hagymát, a gesztenyét, a kakukkfüvet és kb. 5 percig együtt pirítjuk. A húst kivesszük, és melegen tartjuk. A gesztenyére öntjük a levest, kb. 2 percig főzzük, megsózzuk. A tésztát tányérra szedjük, mellérakjuk a hagymás gesztenyét, és természetesen a hússzeleteket.
Gesztenyés kiflik
H.: 70 dkg liszt, 30 dkg margarin, 3 dkg élesztő, só, 5 ek porcukor, 2 dl tejföl, 50 dkg cukrozott gesztenyepüré, 3 dl tejszín, 3 tojás
A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk az előzőleg kevés tejben megfutatott élesztőt, sót, porcukrot és a tejfölt. Összegyúrjuk, majd egy éjszakán át hűtőben pihentetjük. Másnap nagyon vékonyra kinyújtjuk, pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A gesztenyepürét elkeverjük a tejszínnel, majd ezzel bőven megtöltjük a tésztát és kifliket formázunk belőle. A felvert tojással megkenjük a kiflik tetejét és közepesen meleg sütőben pirosra sütjük. Porcukorral megszórva tálaljuk.
Gesztenyecsók
H.: 30 dkg cukrozott gesztenyepüré, 30 dkg étcsokoládé, 3 dl tejszín, 15 dkg margarin, rumaroma ízlés szerint, kakaópor a bevonáshoz
A felengedett gesztenyét villával áttörjük. A csokoládét apró darabokra tördeljük. A tejszínt felforraljuk, majd levesszük a tűzről, belekeverjük a csokoládédarabokat, addig kevergetjük, amíg a csokoládé felolvad. Belekeverjük a margarint, a gesztenyepürét és a rumaromát. Két kávéskanál segítségével kis kupacokat veszünk ki, és gyorsan golyókat formálunk belőlük. Grillrácson kihűtjük, majd mindegyiket kakaóporba forgatjuk.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2024.10.20. 35
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
A sokoldalú málna
A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)
2023.8.15. 2
Ki nem hagyható zöldségek
Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.
2023.8.1.
A rovat további cikkei
Novemberi örömök
November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!
2024.11.5. 21
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2024.7.19. 12
Kulináris segédek
Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.
2024.3.4.
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2024.1.11. 13