Gyümölcsös csábítás
A nyár a legszebb és legmozgalmasabb évszak az életünkben: tele van finom gyümölcsökkel!
A hűvös-harmatos friss reggelek, a szikrázó napsütés, a természet szakadatlan nyüzsgése, a hosszúra nyúló nappalok, sok-sok szabadtéri program, és a számtalan kipróbálásra váró új íz...
Zöldségek és gyümölcsök hada áll rendelkezésünkre a nyári hónapokban, vitaminok – ásványi anyagok, rostok - természetes forrásból. Igyekeznünk is kell, ha minden alapanyagból szeretnénk valami finomat varázsolni, hisz a nagy forróság hamar véget vet egy-egy zöldség vagy gyümölcs szezonjának. (Legnagyobb bánatomra az eperszezon nagyon hamar lecsengett - éppen az utolsó előtti pillanatban tudtunk csak egy jó adag eperdzsemet készíteni.)
A következő összeállításban megismerkedhetnek néhány szezonális gyümölcs legfontosabb egészségre gyakorolt hatásával, receptleírásokkal fűszerezve. Engedjenek a csábításnak – próbálkozzanak bátran az új ízekkel!
A sárgabarack
A rózsafélék családjába tartozó illatos barack Közép-Ázsiából származik, Európába a rómaiak közvetítésével jutott el. A sárgabarack amellett, hogy finom, és sokféleképpen felhasználható kiemelkedően jelentős élettani hatásokkal is bír: nagyobb mennyiségben tartalmaz A-vitamint, bétakarotint B17-vitamint, káliumot, kalciumot, foszfort, C-vitamint és ként. Fontos rostforrás. Jelentős szerepe van a csontok és a szövetek újjáépítésében, emellett jótékony hatással van a bőrre, a hajra és a körömre. Magjának olaja zsírsavakban gazdag, természetes módon regenerálja a bőrt és a kötőszöveteket. Ezért a kozmetikai ipar felhasználja hidratáló készítményekben, tusfürdőkben, bőrradírokban és egyéb kozmetikai termékekben. Fokozza a vérképzést, mérsékli az asztmás panaszokat, vízhajtó, méregtelenítő hatású. Segít leküzdeni a baktériumok, vírusok által okozott fertőzéseket,és megelőzi a szív- és érrendszeri betegségek és a rákos daganatok kialakulását. Erősíti az immunrendszert, A-vitaminja javítja a látást és késlelteti az öregedési folyamatokat. A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még: levesek, torták, gyümölcslevek készíthetőek belőle télire pedig, ha üvegbe szeretnénk zárni a nyár valódi ízeit, érdemes sok lekvárt és, dzsemet készíteni belőle. Akár le is fagyasztható, natúr vagy felcukrozott formában.
A málna
Illatos gyümölcsünket, mivel nem tartozik az utóérő gyümölcsök sorába, mindig éretten szüreteljük le, vagy vásároljuk meg. Ellenkező esetben élvezhetetlen lesz az íze. Élvezeti értéke mellett jelentős élettani hatással is bír, hiszen vitaminokban gazdag (C-,B1-,B2-,E-,A-vitamin), értékes gyümölcssavakat, antioxidánsokat, növényi rostokat tartalmaz. Magas az élelmirost-tartalma is, savanykás ízét pedig a benne lévő citrom-, alma-, oxál- és egyéb savak adják. Kalcium, kálium, magnézium és vastartalma pedig tovább növeli hatásosságát. Mert: E-vitaminja szebbé varázsolja a bőrt, rugalmassá, és feszessé téve azt, megelőzi a csontritkulást, oldja a kínzó menstruációs görcsöket, megszünteti a hányingert és a szédülést, méregtelenít, segít karbantartani a vércukorszintet, csökkenti a magas vérnyomást, enyhíti a látászavarokat, erősíti a szem idegeit., antibiotikumos kezelés után fogyasztása gyorsan helyre állítja a bélflórát, megszünteti a rossz közérzetet. Sajnos nagyon sérülékeny, emiatt nehezen szállítható és nem sokáig áll el. Mint minden bogyós gyümölcs, így a málna is válthat ki allergiás reakciókat, csalánkiütés, szénanátha, asztmatikus tünetek jelentkezhetnek a fogyasztása után.
Ehetjük nyersen, de elkészíthető zselének, dzsemnek, lekvárnak, szörpnek, turmixitalok alapjaként és fagylaltokhoz is kiváló. Télire eltehető gyorsfagyasztással.
A ribizli
Egyre elterjedtebbek a különféle változatai: mind a piros, mind a fekete, mind a fehér. Számos gyógyhatása ismert, ezért érdemes lenne minél többet fogyasztani belőle: rákmegelőző, jó hatású magas vérnyomás és veseproblémák esetén is, a legjobb természetes vízhajtó szer, emésztésjavító, általános tisztító, méregtelenítő és lázcsillapító hatású gyümölcs, a nyári meghűlések kezelésére ideális mind a gyümölcs, mind a belőle préselt lé fogyasztása, nyelv- és torokszárazság ellen is kiváló, hiszen elősegíti a nyálképződést. Magas az élelmirost-tartalma is, savanykás ízét pedig a benne lévő citrom-, alma-, oxál- és egyéb savak adják. A ribizli fekete változata különösen ajánlott idős legyengült, súlyos betegségen átesetteknek, mert jóval több életfontos anyagot tartalmaz piros változatánál. Felhasználása sokrétű: a ribizlibortól a szörpön át, a mártásig, gyümölcstorták töltelékébe, lekvárként és dzsemként egyaránt kitűnő.
Pudingos sárgabarack krémleves
Hozzávalók: 1 kg sárgabarack, só, fahéj, szegfűszeg, 2 csomag vanília puding, méz, cukor, tej
A barackot kimagozzuk, egy liter vízbe téve 7-8 percet főzzük, csipetnyi sóval fűszerezzük. Egy csomag vaníliás pudingot elkészítünk az előírt módon. A barackot összeturmixoljuk a s hozzáadjuk a pudingot. 3-4 barackot apró kockára vágunk, hozzá adjuk a szegfűszeget, fahéjat, és a pudinggal elkevert pürét, összefőzzük, cukorral vagy mézzel (esetleg édesítőszerrel) ízesítjük. Tejszínhabbal díszítve hidegen fogyasztjuk.
Málnakrém
Hozzávalók: 40 dkg málna, 1 csomag vaníliás pudingpor, 3 dl tej, ízlés szerint cukor
Elsőként törjük át a málnát úgy, hogy a magok ne kerüljenek az öntetbe. Majd keverjük össze a málnalevet, a tejszínt és a pudingport. Forraljuk fel, ízesítsük kevés cukorral és főzzük sűrűre. Miután elkészült, hagyjuk kihűlni, közben időnként keverjük meg, hogy a teteje ne bőrösödjön meg. Egyszerű és finom.
Vaníliás ribizli szelet
Hozzávalók: 50 dkg margarin, 40 dkg ribizli, 2 csomag vaníliás cukor, 25 dkg porcukor, 5 dl tej, 4 evőkanál kristálycukor, 2 csomag vaníliás pudingpor, 1 db kakaós piskótalap, tejszínhab, mandulaforgács
A pudingot a szokásos módon elkészítjük A margarint a porcukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a hideg pudingot és összedolgozzuk. Az elkészült krémhez hozzákeverjük a megtisztított ribizlit. A piskótát kétfelé vágjuk, megtöltjük a krém felével, majd a sütemény tetejét és oldalát bevonjuk a másik felével. Kockákra vágjuk, végül tejszínhabbal, ribizli szemekkel és mandulaforgáccsal díszítjük.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Tippek a vitamindús ünnepi menühöz
A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!
2024.12.16.
Novemberi örömök
November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!
2024.11.5. 21
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2024.10.20. 35
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2024.7.19. 12
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Kulináris segédek
Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.
2024.3.4.
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2024.1.11. 13