Halételek
A halak húsa nagyon egészséges, mert sok vizet, nagyon kevés zsírt, sok fehérjét és rengeteg ásványi anyagot tartalmaz…
…például foszfort, jódot, nagy mennyiségű D-vitamint, vagy az ún.omega3 zsírsavakat, amelyek bizonyítottan csökkentik a trombózis kialakulását, és javítják a vérkeringést. Az omega3 zsírsavak nélkülözhetetlenek a szemek és az agy egészséges fejlődéséhez, ezért a leendő és várandós kismamáknak nagyon ajánlatos a halhús fogyasztása.
Nagyon oda kell figyelni a hal vásárláskor, mert a romlott halhús fogyasztása mérgezést okozhat. A hal frissességét több módon is meg tudjuk állapítani. Például a szemekről: a szemei nincsenek beesve és behomályosodva. A kopoltyúról: a vörös kopoltyú azt jelenti, hogy friss a hal, míg a szürkés-sárga színű azt, hogy nem friss. A húsáról: ha a húsa puha és a pikkelyek nem fekszenek simán a halon, akkor nem friss.
Még egy jó tanács: a halakat nem pácoljuk, mint a vadat, ha mégis, akkor viszont csak egy vagy két napig, de kizárólag hűvös helyen!
Megkülönböztetünk édesvízi és tengeri halakat, és egy külön csoportot, amelynek egyedei a tengerből vándorolnak az édesvizekbe. Ez utóbbi csoportba tartozik például a lazac, kecsege, viza vagy az angolna.
Az édesvízi halakat három osztályra tagoljuk. Az első osztályúak a ragadozó halak: harcsa, csuka, pisztráng, folyami lazac, süllő, angolna, kecsege.
Harcsapaprikás
(4 személyre)
Hozzávalók: 8 db harcsaszelet, 4 fej hagyma, 6 db paprika, 5 db paradicsom, 10 dkg szalonna, 5 dl tejszín, 4 dkg pirospaprika, 1 dkg feketebors, 1 dl halolaj, ételízesítő tetszés szerint.
Elkészítjük az alapot: a hagymát apróra, a szalonnát pedig vékony csíkokra vágjuk és üvegesre pirítjuk a halolajon. (Ha nincs, más olaj is használható.) Hozzáadjuk a karikákra szeletelt paprikát, és 2 db paradicsomot, és 5 percig pároljuk. Ezután lehúzzuk a tűzhelyről, rátesszük a pirospaprikát és elkeverjük. Belerakjuk a harcsaszeleteket, és felöntjük erőlevessel, amelyet a harcsa fejéből készítünk. Ráöntjük a tejszínt, és 20 percig főzzük. Feketeborssal és ételízesítővel ízesítjük. 5 perccel a főzés befejezése előtt tehetünk még bele karikára vágott paprikát és paradicsomot. Nagyon finom parajos (spenótos) galuskával.
A másodosztályú halak a pontyfélék: ponty, compó, dörgincs (sügér).
Ponty sörös-parmezános tésztában
(4 személyre)
H.: 8 szelet ponty, só, bors.
A tésztához: 5 dl sör, 10 dkg parmezán, 2 tojás, 30 dkg liszt, 5 dk só, 1 db citrom, olaj a kisütéshez.
A pontyszeleteket besózzuk, borsozzuk, és egy órát állni hagyjuk. Addig elkésztjük a tésztát: a sörbe belekeverjük a parmezánt, a tojást, a lisztet, a sót és belefacsarjuk a citromlevét, összekeverjük, és a halat ugyanúgy készítjük, mint a párizsi szeletet. Kb. 20 percig sütjük az olajban.
A harmadosztályú halak: balin, jász, keszeg, márna, kárász (fehér halak).
Sült márna olívával
H.:1,5 kg márna, 5 db paradicsom, 3 fej hagyma, 6 gerezd fokhagyma, kb.15 szem olajbogyó, 1 db citrom, petrezselyemzöld, olívaolaj.
A márnát kettévágjuk, majd befűszerezzük halfűszer-keverékkel. Olívaolajon hirtelen átsütjük mindkét oldalát, és tepsire helyezzük. Nagyon vékonyra szeletelt hagymát és fokhagymát teszünk rá, körberakjuk a felszeletelt paradicsommal, citromlevet csepegtetünk rá, megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel, rászórjuk az olívabogyókat is, és 200 C-on 20 percig sütjük.
(A folytatásban a tengeri halak következnek)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A rovat további cikkei
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2024.7.19. 12
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Kulináris segédek
Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.
2024.3.4.
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2024.1.11. 13
Gyógyító fűszerek
A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.
2024.1.7. 2
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2023.12.31. 5
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2023.12.28. 1 16