Ízek, illatok, sütőzacskók
Mennyei húsételek hozzáadott zsiradék nélkül.
Talán két évvel ezelőtt hallhattam életemben először a sütőzacskóról, de akkor még csak legyintettem rá. Ugyan, gondoltam, egészen biztosan nem lesz olyan finom benne az étel, mint a jó öreg serpenyőben vagy a kiolajozott jénai tálban! Aztán kipróbáltam párszor, és azóta én is esküszöm rá.
Elsősorban azért szeretem használni, mert akár tömbbé fagyva is belehelyezhetem a húst, nem kell az olvasztással bajlódni, és két óra alatt így is omlóssá sül benne az étel. Másodsorban azért, mert a hús nem szárad ki benne, és persze locsolgatni sem kell állandóan (előbb a belseje puhul meg, és csak aztán kezd sülni, pirulni a külseje). Harmadrészt azért tartom fantasztikus találmánynak, mert nincs szükség olajra, vajra, zsírra, tulajdonképpen semmiféle zsiradékra ahhoz, hogy bármilyen húst, fasírozottat, halat vagy akár zöldséget készítsünk benne. Ez persze a fogyókúrázóknak, illetve a hízékonyaknak jelent előnyt, de a magas koleszterinszinttel küzdők is bátran kipróbálhatják. A sütőzacskóban minden hús- vagy halétel a saját zsiradékát engedi ki, így aztán kívülről sem lesz túl száraz, és a köretre is van mit locsolni, arról nem is beszélve, hogy mind a hús, mint a zaft sokkal finomabb így, mintha olajjal készítettük volna.
Az alábbiakban három olyan ételt sorolok fel, amit gyakran készítek el magam is sütőzacskó segítségével.
Omlós sült csirke
Hozzávalók: 1 csirke, só, őrölt csemegepaprika (igény esetén egyéb fűszerek)
Semmi mást nem kell tennünk, mint megmosni a csirkét, ízlés szerint megfűszerezni, majd belehelyezni a sütőzacskóba. A zacskót ezután lezárjuk, 5-10 apró lyukat szúrunk a felső részébe hústűvel vagy késsel, majd egy tepsin a sütőbe helyezzük, és 200 fokon megsütjük a húst. Ha a csirke friss, két órán belül omlóssá fő, majd ropogósra sül a bőre is. Amennyiben fagyott állapotban helyezzük a csirkét a zacskóba és a sütőbe, két óra múlva már puha lesz, de a külseje még nem sül meg. Ilyenkor vagy hagyjuk még sülni 20-30 percig, vagy óvatosan bontsuk le róla a sütőzacskót, és helyezzük vissza a csirkét fedetlenül a tepsibe, hogy 15-20 perc alatt megpiruljon a bőre. Köretnek bármi jöhet.
Almás-hagymás pulykacomb
Hozzávalók (4 személyre): 80-90 dekagramm pulykacomb-filé, 3-4 nagy fej vöröshagyma, 2 alma, só, fokhagymapor, őrölt bors, őrölt csemegepaprika, 2 húsleveskocka
A pulykacombot megmossuk, nagyobb kockákra szeleteljük, majd ízlés szerint fűszerezzük sóval, fokhagymaporral, egy csipetnyi őrölt borssal, csemegepaprikával, végül apró darabkákra zúzva/vágva/reszelve rászórjuk a két húsleveskockát – ez így már mehet is egyenesen a zacskóba. A vöröshagymát megpucoljuk, negyedekre vágjuk, majd a negyedeket még félbe, és a hús után küldjük a zacskóba. Az almát kimagozzuk (megpucolni nem muszáj), kisebb darabkákra vágjuk, és szintén a zacskóba szórjuk. A szokásos protokollt követve a lezárás után ismét apró lyukakat szúrunk a zacskóba, és az egészet 200 fokos előmelegített sütőbe rakjuk. (Ügyeljünk rá, hogy a hagyma és az alma egyenletesen keveredjen el a hússal!) Másfél óra múlva már tálalhatjuk is az ételt. Köretnek rizst vagy tepsis krumplit ajánlanék.
Tejszínes csirkecomb-filé
Hozzávalók (2 személyre): 1 tálca csirkecomb-filé, só, őrölt csemegepaprika, fokhagymapor (vagy mindezek helyett grillcsirke-fűszerkeverék), 1 nagy vagy 2 kis fej vöröshagyma, 1 pohár zsírszegény tejszín
A húst fagyott állapotában megmossuk, megfűszerezzük, a zacskóba helyezzük, kisebb római tálban, üvegtálban vagy kis, magas falú tepsiben 200 fokos előmelegített sütőbe rakjuk, és kb. 65-75 percig sütjük, a felkarikázott vöröshagymával együtt. Ha már teljesen megpuhult, lebontjuk róla a zacskót, a levével együtt visszahelyezzük a tálba, a fakanállal óvatosan, de alaposan több darabra nyomjuk szét a hússzeleteket, majd az egészre öntünk egy pohár tejszínt, hogy nagyjából mindent ellepjen. Mindezt még 15 percig sütjük, majd tálalhatjuk is. Ennél a receptnél kifejezetten fontos, hogy a húst fagyott állapotában kezdjük sütni, mert így még több levet kiereszt magából, és ez lényeges a végeredmény szempontjából. Ha mégsem fagyasztott csirkecombot használunk, öntsünk a zacskóba fél, legfeljebb egy deci vizet is. Köretnek rizst, tönkölybúzát, tarhonyát, nokedlit vagy könyöktésztát is készíthetünk.
Jó étvágyat, sikeres kísérletezést kívánok mindenkinek!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A sokoldalú málna
A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)
2023.8.15. 2
Sütik váratlan vendégeknek
Ha már nincs annyi időnk, hogy szárazsüteményt gyúrjunk-sodorjunk-szaggassunk...
2023.8.2.
Ki nem hagyható zöldségek
Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.
2023.8.1.
Barátkozzunk meg a padlizsánnal!
Törökparadicsom vagy tojásgyümölcs néven is ismerhetjük ezt az egyik legfinomabb zöldségfélét. (Receptekkel)
2023.7.25.
A mozzarella „árnyalatai"
A mozzarella Olaszországból indult hódító útjára, mára a világ minden pontján kedvelt alapanyag, az otthoni és az éttermi konyhákon egyaránt.
2023.7.23.
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2023.7.14. 12
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2023.7.10. 9
Nyári kerti parti
Nincs jobb annál, mint amikor egy dolgos hét után a megfáradt ember családi-baráti körben tölti el a pihenésre szánt hétvégét. (Receptekkel)
2023.7.7. 16
Nemcsak a tengerészek kedvence
A spenót az egyik legegészségesebb kerti zöldségféle. Ha jól készítjük, nagyon finom! (Receptekkel)
2023.6.1.
Csodálatos gyümölcsünk: az alma
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2023.1.20. 13