Kosárkák
Nagymamám legfinomabb süteményei közé tartoznak a kosárkák.
Gyerekkoromban a kosárkák elkészítésében sokszor segítettem nagymamámnak, mivel aprólékos munkát igényel a formák kibélelése, majd a kész kosárkák megtöltése. Ennek a süteménynek az elkészítése nagyszerű alkalom arra, hogy bevonjuk a gyerekeket a konyhai munkába, akik így nem unatkoznak a téli vagy a tavaszi szünetben. Arról nem is beszélve, hogy megtapasztalják a konyhaművészet lehetőségeit, a formákat töltve kézügyességük finomodik, és megtanulják a sütemény adagolásának arányait. Közben talán könnyebben megnyílnak, és olyan dolgokról is beszélgetnek velünk, felnőttekkel, amikről más alkalmakkal nem esik szó.
Hozzávalók a tésztához: 15 dkg őrölt dió, 30 dkg liszt, 6 dkg porcukor, 15 dkg Hera margarin, fél csomag sütőpor, 1 ek. kakaópor, 1 egész tojás
Hozzávalók a kosárkák megtöltéséhez: 2 egész tojás, 4 ek porcukor, 10 dkg vaj vagy margarin, savanykás ízű lekvár (ribizli, sárgabarack), olvasztott csokoládé
A kosárkák megsütéséhez szükségesek kosár alakú fém sütőformák, de könnyíti a dolgunkat, ha kész kosárkákat vásárolunk, és ezeket töltjük meg a töltelékkel.
Ha belevágunk a kosárkák megsütésébe, akkor a tészta hozzávalóit összedolgozzuk. Ezt azzal kezdjük, hogy a margarint habosra keverjük a porcukorral. Ehhez hozzáadjuk a tojást, a kakaóport, az őrölt diót, majd a sütőport és a lisztet. A sütőformákat kevés olajjal kikenjük, és egy formába kb. egy diónyi méretű tésztát belenyomkodunk. A tepsire helyezett, tésztával töltött kosárkákat közepesen forró sütőben, 15-20 perc alatt megsütjük.
Közben elkészíthetjük a krémet. A tojásokat alaposan elkeverjük a porcukorral, majd gőz felett sűrűre főzzük. Miután kihűlt, a habosra kevert vajhoz vagy margarinhoz adjuk, és jól összekeverjük a két masszát.
A kihűlt kosárkákat óvatosan kiemeljük a formából, az aljába kevés lekvárt kenünk. A lekvár fölé kerül a krém, amit vigyázva kell kenni, hogy ne keveredjen a lekvárral. Majd a kosárkák tetejét bevonjuk olvasztott csokival.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2025.1.22. 13
Nincs farsang fánk nélkül
A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)
2025.1.19. 1 20
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2024.12.30. 5
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2024.12.30. 1 16
Tippek a vitamindús ünnepi menühöz
A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!
2024.12.16.
Novemberi örömök
November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!
2024.11.5. 21
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2024.10.20. 35
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2024.7.19. 12