Mittelpalacsinta


Kottra Éva  2011.11.26. 6:08

A külföldön élőket gyakran hatalmába veszi a honvágy; és ez az otthoni ízekre is vonatkozik.

A külföldön élőket gyakran hatalmába veszi a honvágy; de ez nem csak a szép emlékekre, a kedves ismerősökre, a szeretett családtagokra, hanem az otthoni ízekre is vonatkozik. Az elmaradhatatlan vasárnapi húsleves, a bódító illatú eszterházi mártás, a ropogós kacsacomb, a finom libamáj – vagy az egyszerűbb, de ugyanilyen “kedves” hurka, kocsonya, sőt, még a csütörtöki főzelék, vagy az egyszerű lecsó is csodás emlékekké lesznek a gyülemlő évek során. A gyermekkorunkban belénk ivódott édességköltemények emléke , azok ízének, illatának és színének kavalkádja, a hozzájuk fűződő kedves pillanatok, a mókás, vagy csíntalan események is életünk végéig kísérni fognak bennünket.

Ezen ételek nagy részének elkészítéséhez viszont a legtöbbször külföldön beszerezhetetlen alapanyagokra van szükség. S amiről úgy tűnik, hogy megtalálható, annak íze sosem az ”igazi”. A liszt, a só, a cukor, de még a víz íze is teljesen különbözik a megszokott otthoni aromáktól. Persze ez nem azt jelenti, hogy a külföldi alapanyagok nem ízletesek, vagy nem jó minőségűek. Ugyan, dehogy! Lehetnek azok finomabbak, meg minőségibbek is, de az otthoni ízvilág követelményeinek sajnos nem felelnek meg. S az eredmény sosem lesz olyan, mint az “eredeti”.

Így történt, hogy a konyhai kísérletezéseim során egy-egy új recept látott napvilágot anconai konyhámban. Kedvenc süteményemet, a libárdi szeletet, egy finom, krémszerű poharas nyalánksággá varázsoltam – a megszokott sütővaj hiányában. Hogy barátomnak is hungarikumos örömet szerezzek, egyik Magyarországon megkóstolt kedvenc ételét, a hortobágyi palacsintát próbáltam elkészíteni, de a savanykás ízű tejfölünknek hírét-hamvát sem találtam errefele. Ekkor döntöttem el, hogy félig olaszos, félig magyaros változatban készítem majd el. Ezt a magyar-olasz házasítást ismerőseimnek is feltálaltam. Mivel sikeresnek bizonyult, beneveztem egy szakácsversenyre a mittelpalacsintának keresztelt készítménnyel, ahol az olasz szakács-konkurensek elismerésén kívül még egy “Platina Villát” is sikerült hazavinnem, nagy örömömre.



A mittelpalacsinta elkészítéséhez a következőkre van szükség:

Fele-fele arányban sima és féldaraliszt kb. 5 dl, kb. fél liter zsíros tej, 1 nagyobb házi tojás, kb. fél dl reszelt parmezán sajt (ne reszeljünk túl sok sajtot hozzá, mert akkor könnyen megég a palacsinta), bőven sózhatjuk, borsozhatjuk, s egy csipetnyi kisszemű vagy zúzott kristálycukrot is adjunk hozzá az ízek kiegyenlítéséhez; egy evőkanál olívaolaj.

A hozzávalókat jól elkeverjük, de nem habosra, mert akkor leragad. Jó, ha egy órát pihentetjük (addig elkészíthetjük a tölteléket), aztán kisütjük.

A már beáztatott szárított vargánya (Boletus) gombát kicsavarjuk, s a forró olívaolajra és préselt fokhagymára dobjuk, majd diólikőrrel (esetleg fehérborral) felöntjük, s megpároljuk. Megsózzuk, apróra tört fehérborssal meghintjük, s mielőtt a tüzet elzárjuk, még megszórjuk apróra vágott petrezselyemzöldjével. Félretesszük.

A natúr juhtúrót sajnos otthon nem fogjuk tudni beszerezni, de a finom tehéntúró is megteszi. Én itt fele-fele arányban adagolom. Tejszínt (nem tejfölt !) és reszelt parmezánt bőven adok hozzá. Sóval, őrölt fehérborssal ízesítem és egy kis reszelt szerecsendióval illatosítom. A jó minőségű olívaolajat itt nem sajnálom, de a palacsinta kisütéséhez felesleges, mert a forró tűz által mind jótékony hatása, mind a finom aromája odaveszik.
A már kihűlt gombás masszát hozzákeverhetjük a túróhoz.

A kisütött palacsintákat megkenjük a töltelékkel, s úgymond zsebkendő-formára, azaz háromszögre hajtjuk. Egy-két vékonyka olívaolajcsíkot öntünk rá, s metélt, fűszálra hasonlító, hagymafűvel díszítjük, hogy a nehéz ízeket felfrissítsük. Hozzá száraz aromás fehérbort, mondjuk, Chardonnayt, vagy Sauvignon Blancot párosítunk.

Különleges alkalmakra kis batyukra is formázhatjuk a mittelpalacsintánkat. A még nagyobb hatás érdekében, kissé keményebb trappistasajt reszelékéből (elárulom, hogy a Tolle állaga a legmegfelelőbb erre a célra), kis kosárkákat süthetünk, úgy, hogy egy vékony réteget szórunk a teflonnal borított lábasba, melyet vékony, lapos fakanállal (mint a palacsintát) megfordíthatunk. Amikor mindkét fele aranysárgára sült, ügyesen, egy kisebb pudingos tálkába helyezzük. Pár perc múlva, már ki is vehetjük a tálból a ropogós ínyencséget és egy “csokor” csiperkegombát helyezünk bele, melyet majd a mittelpalacsinta mellé komponálunk a mesebeli hatás érdekében. Amennyiben az ízletes csiperkegombát is fogyasztásra szánjuk, azt az egyedi “Liquor d’Ulivi”, vagyis a serrungarinai Berloni-ház olívalikőrjén pároljuk meg, mielőtt a palacsintánkat körítenénk vele.

Remélem, hogy a mittelpalacsinta készítésekor önöknek is sikerélményben lesz részük!

Eva Kottrova



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Répatorta

Oriskó Erzsébet

Most próbálkozzunk meg ezzel az egyszerű, de finom recepttel!

2024.12.31.   


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2024.12.30.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2024.12.30.  1    16


Tippek a vitamindús ünnepi menühöz

A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!

2024.12.16.   


Jóság szelet

Csikmák Mónika

Ebben az időszakban elkel egy kis jóság... és egy nagy adag finomság.

2024.12.6.   


Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2024.11.5.    21


Alma, a csodálatos

Faar Ida

Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)

2024.10.20.    35


Grillpartira

Bindics Imre

Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.

2024.8.2.  1    5


Hűsítő nyári finomságok

Faar Ida

Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.

2024.7.19.    12


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2024.7.1.    9


A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.