Piment: édes, fűszeres bor
Forralt bor receptje II. Richárd király udvarából, amit a mostani munkahelyi összejövetelekre is elkészíthetünk.
Beköszöntött a tél, hűvös az idő – eljött az ideje, hogy családunkat, barátainkat, kollégáinkat megörvendeztessük ezzel az autentikus, középkori forralt borral!
Tizenkét-tizenhat személy részére
„Így készül a forralt bor, avagy piment. Végy hozzá 2 uncia fehér fahéjat és 3 uncia gyömbért, nárdust is, le pays dun denerer-t, galangát avagy kínai gyömbért, szegfűszeget, önts reá hosszan veresbort, adj hozzá majoránnát, kardamomot, negyedbe tört szerecsenygyiót is, paradicsomnak magját, mindet porba törve.” (CI. IV. 199.)
Lássuk a receptet!
Hozzávalók: 2 liter vörösbor, 17,5 dkg kristálycukor, 1 evőkanál őrölt fahéj, 1 csapott evőkanál őrölt gyömbér, 1-1 teáskanál: őrölt szegfűszeg, szerecsendió, majoránna, kardamom, fekete bors és egy csipet galanga vagy kínai gyömbér (ha van)
Elkészítés:
Hevítsük fel a bort, de NE forraljuk fel. Adjuk hozzá a kristálycukrot, és hagyjuk feloldódni benne. Külön tálkában keverjük össze a fűszereket. Ennek felét keverjük a borba, kóstoljuk meg, és kevergetés mellett tegyünk még hozzá annyit belőle, amennyi ízlésünknek megfelel. (Valószínűleg beletehetjük a fűszerkeverék nagy részét, vagy akár az egészet). Lassan kevergessük még 10 percig a bort, majd szűrjük át szűrőkendőn. (Akár óráig is eltarthat, amíg átcsöpög rajta, ezért érdemes vendégvárás esetén az italt még a nap elején elkészíteni.) Ha kihűlt, öntsük borosüvegekbe, vagy hobbiboltokban kapható kis díszüvegekbe. (Ezekhez általában jár a (parafa) dugó, és tálaláskor vagy ajándékozáskor is szebb, egyedibb látványt nyújt a szokásos borosüveghez képest.) Majd alaposan zárjuk le parafadugóval.
Mivel 1 hétig megőrzi a minőségét, így nem csak vendégvárónak, hanem nagyszerű és kedves ajándéknak is kitűnő!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Bögrés feketeerdő
Könnyű és gyors recept hétvégi nyalánkságnak, de a húsvéti ünnep desszertje is lehet a bögrés feketeerdő torta.
2021.3.31. 61
Böjt, húsvét
A hamvazószerdától húsvét vasárnapjáig tartó időszak a böjt időszaka. Ilyenkor tilos a mulatozás, és a húsételek fogyasztása. A konyhában is mások a teendők.
2021.3.30. 9
Frissítő és szépítő zöldségünk
Sorozatunkban ezúttal az uborkát, a saláták egyik fontos összetevőjét készítjük el konyhánkban. (Receptekkel!)
2021.3.29.
Cékla, a szuperzöldség
A céklát nem mindenki szereti, pedig egészséges, változatos módon készíthető el, és igenis finom. (Receptekkel)
2021.3.1. 1 31
Nincs farsang fánk nélkül
A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)
2021.1.17. 20
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2021.1.13. 13
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2020.12.31. 1 16
Szilveszteri vendégváró egytálételek
Előre is elkészíthetők, és biztos sikert aratunk velük!
2020.12.28. 6
A jótékony étcsokoládé
Már régóta tartják az étcsokoládét az egyik legősibb gyógyszernek.
2020.12.12. 21