Spárga hollandi mártással
Ajánlatunk (nemcsak) húsvéti hétvégére.
Hozzávalók 2 személye: 25 dkg spárga, kevés vaj, egy evőkanál citromlé, só, cukor, kb. 25 dkg burgonya.
A mártáshoz (2 személyre): 12,5 dkg vaj, 2 tojássárgája, 2 evőkanál száraz fehérbor (vagy jó minőségű fehérborecet), só, frissen őrölt bors, 1 evőkanál citromlé.
Kezdjük egy kis történelemmel: e vaj alapú mártást a 17. században kreálták „Sauce Isigny” néven, Isigny-sur-Mer francia településen, amely híres volt kitűnő vajáról. Az első világháborúban Franciaorszában hiánycikk volt a vaj, Hollandiából kellett importálni. Ekkor kezdték e finom mártást Sauce Hollandaise-nek nevezni – talán azért, mert a franciák a Hollandiából érkező vajat nem tartották olyan jó minőségűnek, és meg akarták különböztetni a holland vajból készült mártást az eredetitől...
Levágjuk a spárga fás végeit, majd – ha fehér spárgát készítünk –, a fejéig meghámozzuk. (A zöld spárgának csak az alját kell meghámozni, ha zsenge, akkor azt sem.) Megtisztítjuk a burgonyát. Ha van párolónk, a párolóedénybe rakjuk a burgonyát, megsózzuk, majd fölé helyezzük a spárgát. A párolót beállítjuk 95 fokra, 30 percre. (Én így készítettem.) Ha nincs párolónk, külön megfőzzük a burgonyát, a spárgát pedig spárgafőző edényben (ez egy magas edény, kosárral a belsejében, állítva rakjuk bele a spárgát, és csak annyi fizet öntünk bele, hogy a spárga feje szabadon maradjon) készítjük el – vagy egy olyan nagy lábasban, amelybe bele tudjuk fektetni a spárgákat, egy párolórácsra. Mikor felforrt a víz, hozzáadunk egy kis vajat, egy mokkáskanál sót, egy evőkanál citromlevet, egy kevés cukrot. A fehér spárgát 15, a zöldet 8 percig főzzük. (A főzőlevet ne öntsük ki, felhasználhatjuk leves vagy rizottó készítéséhez.)
Most jön a neheze: a mártás elkészítése. Lassú tűzön felolvasztjuk a vajat, majd félretesszük. Egy másik edényben közben vizet melegítünk a vízfürdőhöz. A tojássárgáját egy kisebb edénybe tesszük, hozzáadjuk a bort, majd a vízfürdőbe állítjuk, és habverővel állandóan keverve krémes, világossárga masszává keverjük. A vízfürdőből kivéve kanalanként hozzákeverjük a vajat, majd simára keverjük. Sózzuk, borsozzuk, citromlével ízesítjük. Jó, ha van segítségünk, aki közben elrendezi a tányéron a burgonyát és a spárgát, hogy mihamarabb ráönthessük a mártást. (A mártást azonnal el kell fogyasztani, nem lehet újra melegíteni, mert összeugorna, másrészt higiéniai okokból sem ajánlatos tartogatni.)
Plusz egy mártás
Kicsit bonyolultabb, mint az előző, 4 személynek elegendő– egy német oldalon (koch-welten.de) bukkantam rá, ezt próbáltam ki legelőször, és nagyon jól sikerült.
H.: 25 dkg vaj, 3 tojássárgája, 50 ml jó minőségű fehérborecet, 2 fej kis méretű, mártásokba való hagyma, apróra vágva, 100 ml víz, egy fél citrom leve, csipetnyi só, kevés bors.
A vizet, a borecetet, az apróra vágott hagymát egy edénybe rakjuk, sózzuk, borsozzuk, majd lassú tűzön 1/3-ára redukáljuk, leszűrjük, és kicsit állni hagyjuk. A vajat lassú tűzön felolvasztjuk. (Azért is fontos, hogy ne gyorsan tegyük, hogy megmaradjanak a vaj aromanyagai. Másrészt a vajnak nem szabad túl forrónak lennie, mert akkor összeugrik a mártás.) A tojássárgájákat hozzáadjuk a kihűlt redukcióhoz, majd az edényt vízfürdőbe (kb. 80 fok) helyezzük, és addig keverjük habverővel a masszát, amíg sűrű mártást nem kapunk. A vajat először cseppenként, majd lassan öntve adjuk hozzá. Ha szükséges, kevés meleg vízzel, spárgalével lehet hígítani a szószt. (Én nem hígítottam, tökéletes lett a fent megadott recept szerint.) Végül sózzuk, citromlével ízesítjük. A kész mártást kb. 50 fokon melegen tartjuk, még jobb, ha azonnal tálaljuk. Ugyanis ha túl melegen tartjuk, összeugorhat.
Ha összeugrik a mártás, tegyünk egy kis hideg vizet a mártásra, és kis körökben keverve próbáljuk simává varázsolni. Ha ez nem segít, vegyünk egy újabb tojássárgáját, keverjük ki egy kis vízzel a gőzfürdő fölött, majd apránként adjuk hozzá az összeugrott mártást, és mixerrel keverjük simára.
A szerző felvétele
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2024.7.19. 12
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Kulináris segédek
Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.
2024.3.4.
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2024.1.11. 13
Gyógyító fűszerek
A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.
2024.1.7. 2
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2023.12.31. 5
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2023.12.28. 1 16
Szilveszterre elkészül
Alábbi receptjeinket mindazoknak ajánljuk, akik otthon szilvesztereznek.
2023.12.28. 6