Spárga hollandi mártással


Jády Mónika  2011.4.23. 4:41

Ajánlatunk (nemcsak) húsvéti hétvégére.

Hozzávalók 2 személye: 25 dkg spárga, kevés vaj, egy evőkanál citromlé, só, cukor, kb. 25 dkg burgonya.
A mártáshoz (2 személyre): 12,5 dkg vaj, 2 tojássárgája, 2 evőkanál száraz fehérbor (vagy jó minőségű fehérborecet), só, frissen őrölt bors, 1 evőkanál citromlé.


Kezdjük egy kis történelemmel: e vaj alapú mártást a 17. században kreálták „Sauce Isigny” néven, Isigny-sur-Mer francia településen, amely híres volt kitűnő vajáról. Az első világháborúban Franciaorszában hiánycikk volt a vaj, Hollandiából kellett importálni. Ekkor kezdték e finom mártást Sauce Hollandaise-nek nevezni – talán azért, mert a franciák a Hollandiából érkező vajat nem tartották olyan jó minőségűnek, és meg akarták különböztetni a holland vajból készült mártást az eredetitől...

Levágjuk a spárga fás végeit, majd – ha fehér spárgát készítünk –, a fejéig meghámozzuk. (A zöld spárgának csak az alját kell meghámozni, ha zsenge, akkor azt sem.) Megtisztítjuk a burgonyát. Ha van párolónk, a párolóedénybe rakjuk a burgonyát, megsózzuk, majd fölé helyezzük a spárgát. A párolót beállítjuk 95 fokra, 30 percre. (Én így készítettem.) Ha nincs párolónk, külön megfőzzük a burgonyát, a spárgát pedig spárgafőző edényben (ez egy magas edény, kosárral a belsejében, állítva rakjuk bele a spárgát, és csak annyi fizet öntünk bele, hogy a spárga feje szabadon maradjon) készítjük el – vagy egy olyan nagy lábasban, amelybe bele tudjuk fektetni a spárgákat, egy párolórácsra. Mikor felforrt a víz, hozzáadunk egy kis vajat, egy mokkáskanál sót, egy evőkanál citromlevet, egy kevés cukrot. A fehér spárgát 15, a zöldet 8 percig főzzük. (A főzőlevet ne öntsük ki, felhasználhatjuk leves vagy rizottó készítéséhez.)

Most jön a neheze: a mártás elkészítése. Lassú tűzön felolvasztjuk a vajat, majd félretesszük. Egy másik edényben közben vizet melegítünk a vízfürdőhöz. A tojássárgáját egy kisebb edénybe tesszük, hozzáadjuk a bort, majd a vízfürdőbe állítjuk, és habverővel állandóan keverve krémes, világossárga masszává keverjük. A vízfürdőből kivéve kanalanként hozzákeverjük a vajat, majd simára keverjük. Sózzuk, borsozzuk, citromlével ízesítjük. Jó, ha van segítségünk, aki közben elrendezi a tányéron a burgonyát és a spárgát, hogy mihamarabb ráönthessük a mártást. (A mártást azonnal el kell fogyasztani, nem lehet újra melegíteni, mert összeugorna, másrészt higiéniai okokból sem ajánlatos tartogatni.)

Plusz egy mártás

Kicsit bonyolultabb, mint az előző, 4 személynek elegendő– egy német oldalon (koch-welten.de) bukkantam rá, ezt próbáltam ki legelőször, és nagyon jól sikerült.

H.: 25 dkg vaj, 3 tojássárgája, 50 ml jó minőségű fehérborecet, 2 fej kis méretű, mártásokba való hagyma, apróra vágva, 100 ml víz, egy fél citrom leve, csipetnyi só, kevés bors.

A vizet, a borecetet, az apróra vágott hagymát egy edénybe rakjuk, sózzuk, borsozzuk, majd lassú tűzön 1/3-ára redukáljuk, leszűrjük, és kicsit állni hagyjuk. A vajat lassú tűzön felolvasztjuk. (Azért is fontos, hogy ne gyorsan tegyük, hogy megmaradjanak a vaj aromanyagai. Másrészt a vajnak nem szabad túl forrónak lennie, mert akkor összeugrik a mártás.) A tojássárgájákat hozzáadjuk a kihűlt redukcióhoz, majd az edényt vízfürdőbe (kb. 80 fok) helyezzük, és addig keverjük habverővel a masszát, amíg sűrű mártást nem kapunk. A vajat először cseppenként, majd lassan öntve adjuk hozzá. Ha szükséges, kevés meleg vízzel, spárgalével lehet hígítani a szószt. (Én nem hígítottam, tökéletes lett a fent megadott recept szerint.) Végül sózzuk, citromlével ízesítjük. A kész mártást kb. 50 fokon melegen tartjuk, még jobb, ha azonnal tálaljuk. Ugyanis ha túl melegen tartjuk, összeugorhat.

Ha összeugrik a mártás, tegyünk egy kis hideg vizet a mártásra, és kis körökben keverve próbáljuk simává varázsolni. Ha ez nem segít, vegyünk egy újabb tojássárgáját, keverjük ki egy kis vízzel a gőzfürdő fölött, majd apránként adjuk hozzá az összeugrott mártást, és mixerrel keverjük simára.

A szerző felvétele



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Tippek a vitamindús ünnepi menühöz

A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!

2024.12.16.   


Jóság szelet

Csikmák Mónika

Ebben az időszakban elkel egy kis jóság... és egy nagy adag finomság.

2024.12.6.   


Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2024.11.5.    21


Alma, a csodálatos

Faar Ida

Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)

2024.10.20.    35


Grillpartira

Bindics Imre

Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.

2024.8.2.  1    5


Hűsítő nyári finomságok

Faar Ida

Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.

2024.7.19.    12


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2024.7.1.    9


A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13