Te rostos élet!
Az ember, ha akarja, ha nem – idővel megérinti az egészséges életmód követésének igénye. (Receptekkel)
Ha másért nem, azért, mert addigi hebehurgya hozzáállása miatt testi gyötrelmek hada okoz mindennapos problémát számára. Nos, pontosan ezt a jelenséget nem kellene megvárni, hiszen az egészségünk megromlása után sok esetben nagyon nehéz – mi több gyakran lehetetlen – visszaállítani az egyensúlyt.
Változtatni kell – és ehhez mi magunknak is változnunk szükségeltetik.
Vegyük a legegyszerűbb példát: elkényelmesedett világunkban mindent finomított formában, és túlfőzve eszünk. Emiatt fénysebességgel rakódnak ránk a fölös kilók, emésztőrendszerünk renyhévé válik, és mire észbe kapunk már ott állunk a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a kóros sejtburjánzások felé vezető úton.
Mit tehetünk, hogy ez ne következzen be? Együnk több rostban gazdag élelmiszert! Nem is hinnék, hogy ennek mekkora a jelentősége.
Mert:
• a rostok segítik a salakanyagok eltávozását a szervezetből - méregtelenítenek,
• a gyomorban megfelelő mennyiségű folyadék jelenlétében megduzzadva teltségérzetet okoznak, így betarthatóbbá válik a diéta, nem leszünk éhesek,
• a rostok erőteljesebb rágást igényelve segítik a fogszuvasodás és ínysorvadás megelőzésében,
• segítik a fogyást, mert késleltetik az energiát adó tápanyagok felszívódását,
• tisztítják a bélfalat,
• csökkentik a különböző bélbetegségek kialakulásának kockázatát – az ételek gyorsabban haladnak át az emésztőrendszeren, így a rákkeltő vegyületek rövidebb ideig hatnak a bélfalra, javítják a bélműködést,
• csökkentik a magas vérzsír-értékeket, azáltal, hogy megkötik az epesavakat (ami koleszterint tartalmaz), így az a széklettel kiürül,
• csökkenti a cukorbetegség kialakulásának veszélyét, illetve a már kialakult betegség esetén megakadályozzák az étkezés utáni magas vércukorszint kialakulását azáltal, hogy jelenlétükben-lassabban szívódnak fel a szénhidrátok.
A rostoknak két csoportja van: a vízzel nem keveredő, oldhatatlan rostok (cellulóz, hemicellulóz, lignin), és a vízben oldódó, gélesedő rostok (pektin, gumik és nyákok). Javasolt adagjuk legalább napi 25-30 gramm, ez a mennyiség az, ami egészségünkre áldásos hatású, anélkül, hogy a túladagolás kellemetlen tüneteit okozná (puffadás, kevés folyadékkal fogyasztva székrekedés, felszívódási zavar).
Fontos, hogy a rostbevitellel együtt gondoskodjunk a megfelelő folyadékfogyasztásról is (2, 5-3 liter naponta).
ROSTDÚS ÉTELEK RECEPTJEI
Sokmagvas pogácsa
Hozzávalók: 50 dkg Graham-liszt, 20 dkg tejföl, 25 dkg margarin, 4 dkg élesztő, 2 tojás sárgája, só, magvak tetszés szerint (szezámmag, lenmag, tökmag stb.)
Az élesztőt langyos vízben elmorzsoljuk, majd egy tálban összekeverjük a liszttel, tejföllel, margarinnal és sóval. A tésztát jól kidolgozzuk, ezt követően lisztes nyújtódeszkán körülbelül fél centiméter vastagra nyújtjuk. A tésztából kis pogácsákat szaggatunk, tetejüket megkenjük tojásfehérjével, megszórjuk a magvakkal, és tepsibe téve előmelegített sütőben megsütjük.
Diétás almás sütemény
Hozzávalók: 50 dkg margarin, 1 kg Graham-liszt, 6 tojás, 2 dl tejföl, pici édesítő, fahéj, 5 alma, pici olaj
Elkeverjük a lisztet, a margarint, a tejfölt és a tojás sárgáját. Teszünk hozzá pici édesítőt. Ezeket jól összedolgozzuk. A tészta egyik felét kinyújtjuk és egy olajjal kikent tepsibe helyezzük. Az almát lereszeljük, adunk hozzá fahéjat, édesítőt, majd a lecsepegtetett, ízesített almát is a tepsibe tesszük a tészta tetejére. Az alma tetejére tesszük a maradék kinyújtott tésztát. A tésztát villával megszurkáljuk és bekenjük a tojásfehérjével. Előmelegített sütőbe rakjuk és aranybarnára sütjük.
Zöldséges fasírozott
Hozzávalók : 2-3 szál sárga- és fehérrépa, 1 db karalábé, 1 zellergumó, egy kelkáposzta fele, 1 kis cukkini, 20 dkg zöldborsó, 2 nagyobb burgonya, 20 dkg brokkoli. 2 fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyem, néhány szál zellerzöld, 5 tojás, 20 dkg zab- vagy búzakorpa. 15 dkg Graham-liszt, curry, bors, só, 20 dkg zsemlemorzsa, 2-3 evőkanál szezámmag, olaj a sütéshez
A zöldségféléket megtisztítjuk, felaprítjuk, megpároljuk, kihűtjük, majd ízesítjük, és a búzakorpával, 4 tojással elkeverjük. Fasírtot formázunk belőle, és a liszt-tojás–zsemlemorzsa segítségével bepanírozzuk. Olajban kisütjük.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Grillpartira
Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.
2024.8.2. 1 5
Hűsítő nyári finomságok
Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.
2024.7.19. 12
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Kulináris segédek
Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.
2024.3.4.
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2024.1.11. 13
Gyógyító fűszerek
A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.
2024.1.7. 2
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2023.12.31. 5
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2023.12.28. 1 16
Szilveszterre elkészül
Alábbi receptjeinket mindazoknak ajánljuk, akik otthon szilvesztereznek.
2023.12.28. 6