Vörösboros pulykagulyás
Bátran meglephetjük vele vendégeinket!
Hozzávalók (egy 8-9 literes fazékba): 1 kg pulykacomb, 4-5 dl vörösbor, 3-4 dl víz, 4-5 nagyobb fej hagyma, 6-8 szelet füstölt szalonna, egy rúd kolbász, 5-6 fej krumpli, 2 darab nagyobb paprika, 3-4 nagyobb szem paradicsom, só, őrölt bors, őrölt csemegepaprika, 1-2 gerezd fokhagyma
Elkészítése:
Különleges gulyásunk elkészítését a hozzávalók felszeletelésével kezdjük. A pulykacombot, a szalonnát és a krumplit kockákra vágjuk, a hagymát és a paprikát a lehető legkisebb szeletekre aprítjuk, a paradicsomot nyolcadokra szeljük, a kolbászt pedig vékonyan felkarikázzuk.
A fazékba először a felaprított hagymát és a szalonnát szórjuk be, majd ha ezek kicsit megkapódtak, ill. üvegesedni kezdtek, jöhet a kolbász és egy kiskanálnyi őrölt csemegepaprika. Míg mindez szépen összeáll, fokhagymanyomóval hozzáadhatunk 1-2 (esetleg 3) gerezd fokhagymát, amit jó alaposan összekeverünk az alappal. Végül a paprikát és a paradicsomot adjuk hozzá, és addig kevergetjük, míg teljesen meg nem puhul, össze nem rottyan.
Ha úgy érezzük, hogy már megfelelő az alap, hozzáadhatjuk a felkockázott pulykacombot, esetleg egy kevés vizet (egyelőre legfeljebb egy decit), egyetlen kiskanál sót (ezzel különösen vigyázzunk, mert az alap eleve erősen fűszerezett hozzávalókból készült!), még egy kiskanálnyi őrölt paprikát, majd az egészet jó alaposan keverjük össze. Ha odafigyelünk, kb. negyed óra elteltével megkapódik kicsit a pulykacomb, és az alap sem ég oda. Ekkor hozzáadhatjuk a maradék vizet és a vörösbort, és megbolondíthatjuk az egészet egy kis őrölt borssal. Ismét jó alaposan keverjük össze az ételt, majd fedjük le, és főzzük nagyjából 30 percig.
Fél óra elteltével ellenőrizzük a gulyást, és ha az ízek már eléggé összeálltak, illetve amikor a hús már kellően megpuhult, hozzáadhatjuk a felkockázott krumplit is. Igény esetén (ha esetleg túl sok főtt el a vízből) öntsünk hozzá még egy kis vizet és bort, nagyjából 3:2 arányban. Ha mindent jól csináltunk, újabb 30 perc elteltével kész is a gulyásunk. Tálalás előtt még egyszer alaposan keverjük fel, és hagyjuk állni, hiszen a jó gulyás olyan, akár a bepácolt hús: bizonyos idő elteltével az ízek még jobban összeállnak, és az egész sokkal finomabbá válik, mintha azonnal tálalnánk.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A mozzarella „árnyalatai"
A mozzarella Olaszországból indult hódító útjára, mára a világ minden pontján kedvelt alapanyag, az otthoni és az éttermi konyhákon egyaránt.
2022.6.30.
Böjt, húsvét
A hamvazószerdától húsvét vasárnapjáig tartó időszak a böjt időszaka. Ilyenkor tilos a mulatozás, és a húsételek fogyasztása. A konyhában is mások a teendők.
2022.4.12. 9
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2022.1.19. 13
Nincs farsang fánk nélkül
A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)
2022.1.17. 20
Somlói galuska
E megunhatatlan klasszikusunk könnyen elkészíthető változatának az ünnepi asztalon a helye!
2021.12.27.