Anya vagy barátnő
Egy anya és gyermeke között különleges kapcsolat alakulhat ki, és az is van köztük.
A terhesség kilenc hónapja alatt olyan kötődés jön létre, amilyen senki mással. Sokszor felmerül a kérdés: mikor jó az anya, jó egy szülő? Akkor, ha szabályok szerint neveli a gyerekét, és az ő érdekében megtilt néhány dolgot? Vagy, ha mindent megenged neki, kevés korlátot szab és mondhatni teljes körű szabadságot ad?
Vegyük a lányok esetét! A lányok mindig örülnek, ha van legalább egy olyan barát az életükben, akivel mindent megoszthatnak.
De vajon jó az, ha a szülő ez a barát?
Ha az első szempontot veszem figyelembe, azt hiszi annyira féltjük, vagy annyira szigorúak vagyunk, hogy semmit nem engedünk neki. Ennek tinédzserkorban az lesz a következménye, hogy a lányunk lázadni kezd, csak azért is mindennek az ellenkezőjét teszi, hogy bosszantson minket. Mi meg olykor még fel is húzzuk rajta magunkat...
Ha viszont a másik szempontot nézem, akkor azt fogja hinni, hogy a nő, aki mellette van, nem is az anyja, sokkal inkább a barátnője. A következménye, hogy sosem fogja elismerni őt szülőként, és nem fogja igazán komolyan venni. Persze fontos a jó kapcsolat kialakítása, de bizonyos mértékig mindkét félnek meg kell maradnia a saját térfelén. Ki ne örülne, ha az anyukája lehetne a legjobb barátnője? Részben jó, részben nem, hiszen ez később konfliktusokhoz is vezethet. Egy anyának meg kell maradnia szülőnek, korlátokat állítani, még ha a gyereknek ez nem is tetszik. Ugyanakkor barátnak is kell lennie, hogy segítséget nyújthasson, ha baj van.
De a határokat nem szabad túlságosan átlépni. Sokszor látni tévéműsorokban, vagy ismeretségi körökben, milyen következményei vannak, ha a szülő nem szülőként lép fel, hanem barátként. Egy idő után már odáig is fajulhat a dolog, hogy a gyereknek kell megtanítani a szülőt szülői kötelezettségeire. Ez pedig nem egészséges!
A kérdésre konkrét választ nem biztos, hogy adhatunk, hiszen minden ember másképp vélekedik. De azt mindenki eldöntheti, hogy egy barátot akar, vagy egy olyan anyát, aki mindkét oldalon megállja a helyét?!
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Nevelési hibáink
Nézzük csak, melyek a leggyakrabban előforduló nevelési hibák, amelyeket mi, felnőttek, elkövetünk!
2006.2.3.
Jó anyák, rossz anyák?
Az egyik, manapság oly divatos elmélkedő könyvben azt olvashatjuk, anyának lenni az egyik legnagyobb felelősséggel járó feladat.
2006.1.9.
Anyák és lányaik(2)
A pszichológiai szakirodalom szerzői nagy buzgalommal írnak könyveikben az emberi lélek tulajdonságairól, és előszeretettel elemzik az anya-gyerek kapcsolatot.
2004.2.10.
Anyák és lányaik(1)
Divatos, de hasznos dolog a pszichoanalízis. Véget nem érő depressziók, párkapcsolati kudarcok, egyéb sikertelenségek okai deríthetők fel segítségével.
2004.2.2. 3
A rovat további cikkei
Valakik és tényezők
Ma mindenki valaki akar lenni. Valaki, aki megmondja másoknak, hogy azok mit csináljanak, és azt hogyan tegyék.
2024.4.18.
Szavak
A naponta átlagosan legtöbbször elhangzott szó egy ideje egész biztosan az elfogadás, a másság, a megértés és a tolerancia.
2024.3.9.
Előjogok
Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.
2023.10.11.
Gondolatok a szabadságról
A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...
2023.9.13.
Jótékonyság
Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.
2023.5.30.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2023.5.16.
Előregyártott jövő
1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…
2023.5.15.