Boríték vagy kulcs
Egyetem. Sok mindent tartogat számunkra. Bulikat, tudást, barátokat, karrierépítés lehetőségét, munka lehetőséget, külföldi tanulmányokat.
A bulik adottak: hozzácsapódunk egy társasághoz, és máris újabb emberekkel bővült az ismeretségi körünk. A barátokat magunkhoz vonzzuk, bárhol vagyunk, mindig van legalább egy ember, aki ránk talál a csoportból, vagy az évfolyamból.
Azonban a tudásért, és egy jó munkahely megszerzéséért cselekedni kell. Többéves kemény munka áll a diplomások háta mögött, hiszen nem mindenki osztogatja ingyen a jó lehetőségeket, jegyeket és ajánlatokat. Néhány tanárnál nem nehéz jó jegyet szerezni, nem csak jó fejek, de segítőkészek is. Másoknál már nem annyira egyszerű. A diák pedig, aki nem teljesíti a követelményeket, hamar elbukhat. Vannak oktatók, akikről viszont ránézésre sosem gondoltuk volna, hogy válaszút elé állít. A diáklányok olykor kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek, amikor egy tanár ajánlatot tesz. Vagy azért, mert bejön neki, vagy azért, mert nem szimpatizál vele. A diák pedig választhat: boríték vagy kulcs.
Sejteni lehet, melyik mit tartalmaz, és bár ezek nem „hivatalos” úton zajlanak, óhatatlanul kitudódnak – a hírek pedig gyorsan szoktak terjedni.
A boríték természetesen nem üresen kerül az asztalra. Gyakran megesik, hogy a tanárokat lefizetik, és nem feltétlen akkor, ha mondjuk az oktató kéri ezt, és persze nem egy-két ezer forinttal. A kulcs pedig egyértelműen nyit valamit. Méghozzá egy szobát, ahol a diák „megmutathatja, mit tud”. Aztán, ha szerencséje van, jó jeggyel jön ki a vizsgáról. A bevállalósabb diákoknak ez valószínűleg nem okoz problémát.
De mi van a többiekkel? Azokkal, akikben félelmet keltenek. Hiszen óhatatlanul felmerülhet vagy felmerül bennük a kérdés: „Mi van, ha egyiket sem választom? Mi van, ha nem megyek át a vizsgán? Mi van, ha sose fog sikerülni? Mit kell majd tennem a vizsgán, és mennyi lehet az összeg, ami elég ahhoz, hogy átmenjek?” Stresszelnek, de szólni nem mernek, hiszen lehet, hogy az oktató épp a felsőbb vezetők jó barátja. Egy tanár szavának pedig nyilvánvalóan mindig nagyobb súlya van, mint egy hallgató szavának.
Minden rossz ellen van megoldás! Ha megtaláljuk a hasonló cipőben járó embereket, és összefogunk, van esélyünk, hogy higgyenek nekünk, és véget vessünk a megalázó és erkölcstelen folyamatnak. Mert lehet, hogyha figyelmen kívül hagyjuk, vagy némán elsétálunk, akkor sose lesz vége.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Gondolatok a szabadságról
A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...
2023.9.13.
Jótékonyság
Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.
2023.5.30.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2023.5.16.
Előregyártott jövő
1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…
2023.5.15.
Egy szakítás után
Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.
2023.4.28. 16
Hazudni szabad?
Manapság nem szokás mélyebbre ásni, megszoktuk a felszínes életet. S ha valaki olykor elgondolkodásra buzdít, azonnal megbélyegzik: konteós. Vajon miért?
2023.4.9.
Sokasodó furcsaságok
Csengetnek. Ajtót nyitok. A szélesre tárt ajtóban Mari néni vacog. Mondom lépjen beljebb...
2023.3.7.
Szivárványos világbéke
A fogyasztói társadalom kényelmébe süppedve talán nem is vesszük észre, micsoda propaganda vesz bennünket körül.
2023.1.23.
Ünneplés
Pár éve még arról cikkeztünk, miért nem tudjuk a helyén kezelni az év egyes ünnepeit.
2022.12.11. 6
Advent van
Már most tengernyi szeretetről szóló, giccses idézettel találkozhatunk karácsony kapcsán, főleg a közösségi oldalakon.
2022.12.2.
Az értékes festővászon története
A történet két évvel ezelőtti, azaz 2020-ban történt, advent idején.
2022.11.29.