Minőség
Ugye ismerős az érzést, mikor a szekrény előtt állva, ruhát keresve ráébredünk, mennyi hasznavehetetlen holmi sorjázik a vállfákon?
Vajon miért van az, hogy a rég áhított, alig beszerzett új darab pár hónap alatt ócska gönccé válik?
Bizton állítom, hogy a hiba nem bennünk, nőkben és vásárlási kedvünkben van!
Kiskoromban hatalmas, pufi tollkabátom volt. Évekig nyüstöltem, míg ki nem nőttem. Aztán tovább adtuk a kisgyermekes rokonainknak. Ők meg a következőknek.
Szép, sötétkék farmert is hordtam. Szívós, kemény anyagát még ma is az ujjaim közt érzem.
És a hótaposó? Boldogan szánkóztunk, hemperegtünk benne a havas dombokon, mégse ázott be soha.
Mára hihetetlen módon elsilányult a boltokban kapható ruhák minősége. A gyorsétkezés mellett nálunk is megjelent a (szó szerint fordítva) „gyorsöltözködés“ (fast clothing) fogalma. A termékeket szándékosan szabják elnagyolva, rövid élettartamúra, hogy minél hamarabb le kelljen cserélnünk egy újra. Hatalmas összegekkel operálnak a ruhagyártó multik, állandóan új termékeket terveznek, országhatárokon átívelő reklámkampányokat szerveznek, propagálnak, gyártanak, majd eladnak. Ehhez a soha nem nyugvó folyamathoz pedig állandóan új pénzforrásokra van szükségük – igen, ránk!
Az árak csábítóak (hisz ez még mindig az egyik legmeghatározóbb tényező), a fazon trendi, a szín tetszetős. Mégis, pár használat után elszalad a trikó varrása, lepattan az első gomb, megtörik a cipőtalp. A farmerek többnyire vékonyka, elasztikus anyagból készülnek és szinte mindig a belső varrás mentén kopnak ki.
Apropó, cipő! Alaposan a zsebébe kell nyúlnia annak, aki időtálló lábbelire vágyik manapság.
Lássuk hát a kínálatot! Körülnézek az egyik helyi cipőboltban. Több a szép cipellő, mint a jó. A papírtalpú, béleletlen csizmácskák közt nézelődve már nem marad bennem megválaszolatlan kérdés azt illetően, hogy vajon miért olyan nagy arányú a felfázásos, vesegyulladásos betegségek aránya nálunk, nőknél.
A textilbevonatú kiscsizmák hamar beáznak, a ragasztó seperc alatt válik le. Reklamációnál az eladó kedvesen jegyzi meg, hogy biztosan nem kezeltük megfelelően a lábbelit.
Fillérekért kínált atlétatrikókat nézegetek az egyik felkapott üzletben. A ragasztott, parányi strasszok már az első alkalommal a mosógép dobjában végzik, a csillámos feliratok szintén. Az anyag tapintása furán puhácska érzetet kelt, elomlik az ujjak közt és szinte teljesen átlátszik. Csoda vajon, ha kilyukad?
Tudom, sokszor tűt keresünk a szénakazalban, mégis arra szólítanék fel minden nőtársamat, hogy ne dőljenek be a hirtelen jött és távozó divathullámoknak! Vigyázzunk az egészségünkre a mínuszokban is. Ami olcsó, az nem feltétlenül silány, és ami drága, az sem minden esetben tart ki évekig. Logikával és körültekintéssel vásároljunk, hogy ne kelljen később pironkodva a pénztáros orra alá nyomni a számlát és a reklamált árut.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Valakik és tényezők
Ma mindenki valaki akar lenni. Valaki, aki megmondja másoknak, hogy azok mit csináljanak, és azt hogyan tegyék.
2024.4.18.
Szavak
A naponta átlagosan legtöbbször elhangzott szó egy ideje egész biztosan az elfogadás, a másság, a megértés és a tolerancia.
2024.3.9.
Előjogok
Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.
2023.10.11.
Gondolatok a szabadságról
A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...
2023.9.13.
Jótékonyság
Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.
2023.5.30.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2023.5.16.
Előregyártott jövő
1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…
2023.5.15.
Egy szakítás után
Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.
2023.4.28. 16
Hazudni szabad?
Manapság nem szokás mélyebbre ásni, megszoktuk a felszínes életet. S ha valaki olykor elgondolkodásra buzdít, azonnal megbélyegzik: konteós. Vajon miért?
2023.4.9.
Sokasodó furcsaságok
Csengetnek. Ajtót nyitok. A szélesre tárt ajtóban Mari néni vacog. Mondom lépjen beljebb...
2023.3.7.
Szivárványos világbéke
A fogyasztói társadalom kényelmébe süppedve talán nem is vesszük észre, micsoda propaganda vesz bennünket körül.
2023.1.23.