Te ki vagy?
A családi fotóalbumot nézegetve a dühkitörés kerülgette Bélát...
...mert felment a vérnyomása egészen a második emeletig. Nem is értette, mi az oka annak, hogy a gyermekei senkit sem ismernek a képeken. Nem ismered? Ő Kati, az unokanővérem, aki Pozsonyban lakik. Ez pedig a keresztanyám unokája. A harmadikon meg a sógorom húgának a fia van, tudod, Laci.
Ismerős?
Ki ne élt volna át hasonlót? Olyat, amikor a család egy-egy nosztalgiára áhítozó este kezébe vette a régi fotókkal megtelt albumot, majd kézről-kézre adva minden második képnél felcsendült a kérdés: Ez ki?
Majd értetlenkedünk, magyarázunk. Tudod, amikor elsős voltál elmentünk hozzájuk, te pedig a kertben labdáztál a fiával, tudod, Miskával. Azzal, akinek olyan két szép elálló füle volt, hogy aki ránézett, nem bírta ki nevetés nélkül. Majd jön a válasz: Apa/anya, ne viccelj velem! Tudod, hogy az hány éve volt?! Lassan húsz éve, hogy nem láttam a srácot.
Egyértelmű, hogy ez a bajok forrása, csak amikor értetlenkedünk, nem gondolunk erre. Mert hogy ismerje meg a gyerek a rokont, ha nem ápoljuk a kapcsolatokat, ha hagyjuk széthullani a rokonságot. Könnyebb azt mondani, hogy: De hiszen ő sem jön hozzánk, akkor én miért menjek? Így történik meg, hogy amíg hajdanán húsz, vagy annál több ember ülte körül a legtöbb ünnepi asztalt, ma alig hatan-heten. Pedig a közös összejövetelek, ünneplések erőt adnak, lehetővé teszik számunkra, hogy a nagy rohanásban megálljunk egy kis időre, foglalkozzunk, beszélgessünk egymással. Ez jó arra, hogy ne forduljon elő, hogy az évek múlásával a feledés süllyesztőjébe kerülnek azok, akik egykor közel álltak hozzánk.
A családi fotók nézegetésével, a rokonságról való beszélgetéssel erősítjük a családi összetartozást, de ahhoz, hogy legyen kiről és miről beszélni az elkövetkezendő húsz évben is, többet kell törődni a kapcsolatok életben tartásával. S ha ezt tesszük, akkor talán így zajlik majd jövőben a fotóalbum lapozása: Felismered? Szinte semmit sem változott az húsz év alatt. S erre a válasz: Dehogynem, vagy hat kilót felszedett, pár év alatt, tavaly még nem volt ekkora pókhasa.
Nem szebben hangzik így?
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Üresség
A minap az aktuális kérdést feszegették ismét – mi mást, mint a „járványhoz” kapcsolódó oltás/nemoltás témáját
2024.11.20.
Jótékonyság
Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.
2024.10.30.
Valakik és tényezők
Ma mindenki valaki akar lenni. Valaki, aki megmondja másoknak, hogy azok mit csináljanak, és azt hogyan tegyék.
2024.4.18.
Szavak
A naponta átlagosan legtöbbször elhangzott szó egy ideje egész biztosan az elfogadás, a másság, a megértés és a tolerancia.
2024.3.9.
Előjogok
Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.
2023.10.11.
Gondolatok a szabadságról
A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...
2023.9.13.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2023.5.16.
Előregyártott jövő
1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…
2023.5.15.
Egy szakítás után
Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.
2023.4.28. 16
Hazudni szabad?
Manapság nem szokás mélyebbre ásni, megszoktuk a felszínes életet. S ha valaki olykor elgondolkodásra buzdít, azonnal megbélyegzik: konteós. Vajon miért?
2023.4.9.
Sokasodó furcsaságok
Csengetnek. Ajtót nyitok. A szélesre tárt ajtóban Mari néni vacog. Mondom lépjen beljebb...
2023.3.7.