Csemetéink csemegéi (4)


Faar Ida  2014.1.20. 4:00

A gyerekek jelentős hányada idegenkedik a zöldségfélék fogyasztásától. De miért is?

A zöldségfélékről általában

Üldögélünk a kisvendéglő egyik asztalánál, jóllakottan, elégedetten, túl a háromfogásos ebéden, amikor hangos sivalkodásra leszünk figyelmesek. A közeli asztalnál egy anyuka próbál „rendet vágni” gyermekei között – azok nem kis ellenállásába ütközve:
- Zsófi! Azonnal tedd le a villát! Veszélyes, ha azzal hadonászol… Marci! Meg KELL enned a paradicsom- és uborka-szeleteket is! Mit gondolsz, csak a husiért fizettem? – zengi, miközben idegesen, erőszakkal próbálja gyermeke szájába erőltetni a zöldség-szeleteket. Eredménytelenül.

Ismerős az élethelyzet? Hiába minden – a gyerekek jelentős hányada idegenkedik a zöldségfélék fogyasztásától. Miért is? Mert mintát követ. Tegyék most a szívükre a kezüket, és vallják be őszintén: a múlt héten hányszor ettek nyers zöldséget, vagy akár kizárólag csak zöldségfélékből készült egészséges ételeket? Valószínűleg nem elégszer, ha azt az ajánlást vesszük figyelembe, hogy naponta (igen, jól olvasták) naponta legalább 3-5 adag nyers zöldséget és gyümölcsöt kellene elfogyasztanunk. Nekünk és gyermekeinknek egyaránt. És, hogy ez miért is lenne annyira fontos? Ennek járunk most utána.

• A zöldségfélék általában kis energiatartalommal rendelkeznek (kivételek: burgonya, borsó, bab, lencse, kukorica), ezért fogyasztásukkal kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe.
• Nagy víztartalmuknak köszönhetően hozzájárulnak szervezetünk folyadékbeviteléhez.
• Fehérje- és zsiradéktartalmuk többnyire nem jelentős (kivételt képeznek a száraz hüvelyesek), így számos diétába könnyen beilleszthetőek, ahogy a szénhidráttartalom figyelembevételével a cukorbetegek étrendjének alapját is képezhetik.
• Vízben oldódó rostokat (pl. pektint) és vízben nem oldódó rostokat (pl. cellulózt) egyaránt tartalmaznak, amelyek pozitív hatása igen sokrétű: segítenek stabilizálni a vércukorszintet, a szénhidrátok felszívódását lassítva, előnyösen befolyásolják a zsíranyagcserét, hosszabb ideig biztosítják a jóllakottság érzését, segítik az egészséges bélműködést.
• Számos életfontos vitamint, ásványi anyagot, és nyomelemet tartalmaznak, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet és az immunrendszer egészséges működéséhez. (Hiányuk miatt betegségek alakulnának ki.)
• Alacsony a glikémiás indexük.
• Csökkentik a vérzsírok szintjét.
• Kálium- és magnéziumtartalmuk segíti a szív működését.
• Íz és illatanyagaik hatással vannak az emésztőnedvek termelődésére, ezáltal segítik az emésztést.
• Kedvezően befolyásolják a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartását
• Egyes fajták kisebb-nagyobb mennyiségben úgynevezett fitoncid anyagokat tartalmaznak, melyek több előnyös tulajdonsággal is rendelkeznek: említésre méltó a baktériumölő, fertőtlenítő hatásuk, illetve az, hogy más élelmi anyagok romlását is lassítják.
• Változatosan elkészíthetők, nyersen salátának, főzve, sütve, párolva, töltött ételek alapanyagaként. Az egy étkezésre javasolt mennyiség 10-15 dkg.

Persze mindez egy cseperedő gyereket aligha érdekel, ezért nagyon fontos, hogy a szülő tudatosan – a fent leírt kedvező hatások ismeretében – gondoskodjon arról, hogy a zöldségfélék és a belőlük készült ételek minden nap az asztalunkra kerüljenek.
Miképp tehetjük vonzóvá gyermekeink számára a zöldségeket?
Egyszerűen – játékkal. Ismertessük meg őket a szezon aktuális zöldségféléivel, vigyük ki őket a piacra! Segítsenek a bevásárlásban, a választásban, az ételek előkészítésében, és a főzésben is. Ez a módszer több szempontból is jó: egyrészt sok-sok időt tudunk együtt tölteni. Másrészt: játszva tesszük természetessé azt a tényt, hogy a zöldségfélék pont annyira életünk részesei, mint a levegő vagy a víz.

Sorozatunk következő részei (finom és egyszerű receptekkel fűszerezve) segítenek majd abban, hogy a főzés élményt, a közös étkezések pedig örömet jelentsenek – mindezt egészséges alapanyagok felhasználásával.

(Következő rész: Burgonyából finomat)



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Alma, a csodálatos

Faar Ida

Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)

2024.10.20.    35


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2024.7.1.    9


A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Gesztenye: nemcsak nasi

Faar Ida

Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)

2023.11.18.    13


A sokoldalú málna

Faar Ida

A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)

2023.8.15.    2

A rovat további cikkei

Tippek a vitamindús ünnepi menühöz

A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!

2024.12.16.   


Jóság szelet

Csikmák Mónika

Ebben az időszakban elkel egy kis jóság... és egy nagy adag finomság.

2024.12.6.   


Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2024.11.5.    21


Grillpartira

Bindics Imre

Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.

2024.8.2.  1    5


Hűsítő nyári finomságok

Faar Ida

Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.

2024.7.19.    12


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.