Cukormentes mindennapok


Faar Ida  2013.5.11. 3:17

Finomságok receptjei (nem)csak cukorbetegeknek!

Édességek, csábító csokoládék, pralinék, bonbonok, színes cukorkák, kekszek és nápolyik, ezerféle habos-, krémes-, mézes-, csokis-, gesztenyés-, dióssütemény...

Ugye, összefut a nyál a szánkban, ha egy franciakrémest látunk? Vagy egy Rigó Jancsit? Vagy egy szelet Sacher-tortát? Esetleg egy gesztenyés szeletet? Mert nekem bizony összefut. De hiába! Nem ehetek belőle. Sajnos. Mert minden, ami cukorral készült, számomra tiltólistán van. Nem azért, mert fanatikusan egészséges életmódot folytatok, s nem is azért, mert az éppen aktuálisan divatos sztárdiétát követem. Nem. Egyszerűen „csak” 2-es típusú cukorbeteg vagyok.

A cukorbetegség sajnálatos módon egyre többeket érint – nagyon sokan még csak nem is sejtik, hogy ők maguk is ebbe a körbe tartoznak. Alattomos betegség, mert sokszor akkor derül rá fény, amikor a szövődmények okozta tünetek arra kényszerítik az embert, hogy orvoshoz forduljon. Pontosan ez az, amit nem szabadna megvárni, ezért egyrészt célszerű szűrővizsgálatokon részt venni, másrészt átgondoltabban élni. Tudatosan táplálkozni, stresszmentesen tevékenykedni, sokat mozogni. De, ha már kialakult a betegség, akkor sem szabad elkeseredni. Életmódváltással sokat tehetünk állapotunk javításáért, vércukor-értékeink csökkentéséért, a súlyos szövődmények elkerüléséért – szorosan együttműködve orvosainkkal.

Jó hír, hogy a habos-krémes desszertekről sem kell teljesen lemondanunk, hiszen a cukor helyettesítésére számos édesítő hatással bíró anyag van forgalomban.(Persze a többi hozzávaló szénhidráttartalmát továbbra is figyelembe kell venni.)

Következzék néhány édességrecept – nem csak cukorbetegeknek!
(A megjelölt szénhidrát értékek szeletenként értendőek.)

Piskóta alaprecept
(1 kerek piskóta)

Hozzávalók: 5 db egész tojás, 10 dkg finomliszt, 10 dkg glukonon

A jól lehűtött, szétválasztott tojásfehérjéket a glukononnal felverjük, majd a tojások elkevert sárgáját is hozzákeverjük. Beleszórjuk a lisztet – óvatosan összeforgatjuk. Sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, és előmelegített sütőbe téve tűpróbáig sütjük.

Citromtorta
(16 szelet, egy szelet energiatartalma: 1067 kJ/255 kcal, szénhidrát 20.53 g, ebből glukonon13.63 g.)

H.: 1 kerek 45 dkg-os piskótatészta, 1 dl tejszín, 10 dkg glukonon, 25 dkg Ráma margarin, 2 nagy citrom reszelt héja, 1 db citrom leve, a díszítéshez gyümölcs-zselé

A tejszínt a glukononnal felfőzzük, kihűtjük, majd a margarinnal habosra keverjük, közben a citrom levét és reszelt héját is hozzáadjuk. A piskótatésztát 3 egyenlő lapba vágjuk, a citromkrémmel megkenjük, majd a torta oldalát és tetejét is bevonjuk vele. A tortát jól kihűtjük, utána a tetejét a vékony karikákra vágott másik citrommal körben kirakjuk. Az előírás szerint elkészített langyos gyümölcs-zselével (25-28 Celsius-fokos) bevonjuk, majd újra hagyjuk megdermedni. Meleg vízbe mártott, szárazra törölt, éles késsel felszeleteljük.

Csokitorta
(16 szelet, 1 szelet energiatartalma 1380 kJ/330 kcal, szénhidrát 26.39 g, ebből glukonon 13.32 g.)

H.: 25 dkg Ráma margarin, 14 dkg glukonon, 5 tojás,m 4 dkg kakaó, 1 nagyobb citrom reszelt héja, 1 kiskanál vanília-kivonat, vagy vanília rúd kikapart belseje, 16 dkg félbarna liszt, 16 dkg őrölt dió, 25 dkg diabetikus baracklekvár, 5 dkg diabetikus csokoládé, 5 g sütőpor

A margarint 6 dkg glukononnal habosra keverjük, a tojássárgákat egyenként hozzáadjuk, majd az ízesítőkkel és a kakaóporral jól kikeverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és a 8 dkg glukonont apránként hozzáadjuk. A tojásos margarint és a felvert fehérjét óvatosan összekeverjük, majd a lisztet, 8 dkg őrölt diót és a sütőport is beleszórjuk. Papírral bélelt tortaformába simítjuk, és közepesen meleg sütőben lassan megsütjük. Amikor kihűlt, deszkára borítjuk, a papírt lehúzzuk róla, és a tésztát 3 lapra vágjuk. Mindegyiket forró baracklekvárral megkenjük, és a maradék durvára vágott dióval meghintjük. A tetejét, és az oldalát is bevonjuk a lekvárral, majd a lereszelt diabetikus csokoládéval díszítjük. Szeletelés előtt lehetőleg egy napig pihentetni kell, de hűtést nem igényel.

Epertorta
(16 szelet, egy szelet energiatartalma 1006 kJ/241 kcal, szénhidrát 21.43 g, ebből glukonon 13.63 g.)

H.: egy kerek 45 dkg-os piskótatészta, 10 dkg glukonon, 25 dkg Rama margarin, 30 dkg eper, fél dl citromlé, 15 dkg gyümölcs-zselé

A glukonont a margarinnal habosra keverjük, és hozzáadunk 10 dkg áttört epret. Ezzel tovább keverjük, a citromlével ízesítjük. Ha a krém nem lenne sima, grízesedne, akkor vízgőzön kissé megmelegítjük, és utána átkeverjük. A tortakarikát 3 lapra vágjuk, és a krémmel megtöltjük, bevonjuk. A maradék eperszemeket kettévágjuk, és lapjukkal a tortára fektetjük, majd az elkészített langyos zselével bevonjuk. Amikor a zselé megkeményedett, a tortát meleg vízbe mártott, megtörölt késsel felszeleteljük.

Lúdláb-torta
(16 szelet, energiatartalma: 1076 kJ/257 kcal, szénhidrát 26.99 g, ebből glukonon 14.72 g.)

H.: egy 22.5 dkg-os csokoládés piskóta (az alap piskótába ilyenkor kakaót is teszünk), 1 dl tejszín, 10 dkg glukonon, 6 dkg kakaó, 15 dkg Rama margarin, 15 dkg rumos meggy, 20 dkg diabetikus csokoládé

A tejszínt a glukononnal és a kakaóval összekeverjük, majd tűzre téve felforraljuk. A tűzről levéve, a margarint belerakjuk, és ha kihűlt, habosra keverjük. Az ujjnyi magas csokoládés tortakarika tetejét a krémmel vékonyan megkenjük. Kimagozott, félbevágott rumos meggyel kirakjuk, kivéve a torta közepét, hogy jobban tudjuk szeletelni. A maradék krémet a torta tetejére kenjük, jól kifagyasztjuk, majd a felolvasztott diabetikus csokoládéval a tetejét és oldalát bevonjuk. A csokoládé dermedése után szeleteljük.

Puncs-szelet
(20 darab, energiatartalma 871 kJ/208 kcal, szénhidrát 35.82 g, ebből glukonon 24.5 g.)

H.: 2 kerek (90 dkg) piskótatorta, 25 dkg glukonon, 8 dkg diabetikus narancshéj, 1 dl rum, pár csepp rumaroma, 2 dkg reszelt citromhéj, 20 dkg diabetikus baracklekvár, 1 tojásfehérje

20 dkg glukonont 2 deci vízzel és a darált narancs- meg a reszelt citromhéjjal 3-4 percig forralunk, majd kihűtjük. Két részre osztjuk, az egyiket puncsszínűre festjük, rummal ízesítjük. Az egyik tortakarikát két lapba vágjuk, vágott felüket 10 dkg baracklekvárral megkenjük. A másik tortakarikát 2-3 centis kockákra vágjuk, a felét a rumos cukorszörppel meglocsoljuk, ami kissé rózsaszínűre festi (ha van diabetikus piros szörpünk, azzal is erősíthetjük a színét). A másik felét a színezetlen szörppel locsoljuk. Az egyik lapot lekváros felével felfelé egy tortaformába fektetjük, a megáztatott piskótákat szín szerint váltakozva ráhalmozzuk, és a rummal elkevert eszenciával meglocsoljuk. Lekváros felével lefelé a második tortakarikát ráfektetjük, zsírpapírral letakarjuk, és egy napig kissé lenyomatva pihentetjük. Ezután a tetejét és oldalát forró baracklekvárral megkenjük, és száradni hagyjuk. A tojásfehérjét 5 dkg glukononnal jól kikeverjük, hogy nehezen folyó, fényes anyagot kapjunk, amit szörppel szintén színesíthetünk, de nélküle is jó. Ha a tortára kent baracklekvár megszáradt, a torta oldalát és tetejét ezzel a mázzal vékonyan bevonjuk, És amikor félig megszikkadt, rávonalazzuk a szeletek helyét, mert később törik. Teljes száradás után szeleteljük fel.

Vaníliakocka
(20 szelet, 1 szelet súlya 5.6 dkg, energiatartalma 1030 kJ/246 kcal, szénhidrát 15.68 g, ebből glukonon 10.43 g.)

H.: egy 45 dkg-os piskótatészta-lap, 8 tojássárgája, 12 dkg glukonon, 1 dl tejszín, 30 dkg Rama margarin, 2 kiskanál vaníliakivonat

A kész piskótalapot két lapba vágjuk. A tejszínt a glukononnal meg a tojássárgájával összekeverjük, vízgőzön állandóan kevergetve felforraljuk, majd kihűtjük. A margarint habosra keverjük, majd a kihűlt tejszínes tojást állandóan keverve, vékony sugárban hozzáöntjük. A habosra kevert krém felével az egyik tortalapot megkenjük, a másik tortalapot ráfektetjük, és a maradék krémmel a piskóta oldalát meg a tetejét is bevonjuk. Jól behűtjük, majd négyzetekre vágjuk.



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Gyógyító fűszerek

Joó Fruzsina

A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.

2024.1.7.    2


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2023.12.31.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2023.12.28.  1    16


Szilveszterre elkészül

R. Bálint Renáta

Alábbi receptjeinket mindazoknak ajánljuk, akik otthon szilvesztereznek.

2023.12.28.    6


Az ünnep favoritja: a mézeskalács

Takács Anita

Körülbelül tízéves lehettem, amikor december tájékán anyukám nagy meglepetésre ért haza.

2023.12.15.    10


Piment: édes, fűszeres bor

Busai Hajnalka Lilla

Forralt bor receptje II. Richárd király udvarából, amit a mostani munkahelyi összejövetelekre is elkészíthetünk.

2023.12.9.    16


Gesztenye: nemcsak nasi

Faar Ida

Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)

2023.11.18.    13