Krumpliból finomat!


Faar Ida  2016.2.6. 2:58

A burgonya alapvető élelmiszerünk, könnyen emészthető, és nagyon sokféleképpen felhasználhatjuk. (Receptekkel)

Az egyik legelterjedtebb kultúrnövényünk, alapvető élelmiszer, amely igen hosszú múltra tekint vissza. Őshazája Dél-Amerika hűvösebb hegyvidéki területei. Az őslakos indiánok már 5000 évvel ezelőtt ismerték és fogyasztották. Európába a 16-17. században került spanyol és portugál közvetítéssel. Napjainkban mintegy 130-140 különböző fajtáját ismerjük, de táplálkozási szempontból csak 40 fajtának van jelentősége. Az egyes burgonyafajtákat konyhai hasznosítás szempontjából és főzési tulajdonságaik alapján csoportosíthatjuk:


• Szilárd állományúakra: salátaburgonya, kifliburgonya. Ezek nem főnek szét – héjában főve vagy sült burgonyának alkalmasak.

• Közepesen szilárd állományúakra: omlósak, mégsem főnek szét –salátának, tócsninak, pürének kiválóak. Ilyenek az Aladin, Amorosa, Asterix, Démon, Góliát, Kleopátra, Impala, Pannónia, Marabel, Rosara, Desirée, Kánkán, Katica, Kondor, Loretta, Raja, Réka, Sante, Signal, Hópehely, Laura, Red Scarlet, Rioja, Balatoni rózsa.

• Lisztes fajtákra: pürékhez, gombóchoz. Könnyen főnek, jól omlanak, ízletesek. Agria, Karlena, Tomensa, Panda, Kuroda, Oscar, Lady Rosetta, Lady Claire, Rioja (Százszorszép), Vénusz Gold, White Lady.

A krumplinak alacsony a kalóriatartalma (68 kcal/100 gramm), így megfelelő konyhatechnológiai eljárásokkal zsírszegény módon elkészítve nem tartozik a hizlaló ételek közé. Könnyen emészthető. Nagyon sokféleképpen felhasználhatjuk: készülhet belőle leves, főzelék, sült, köret, kenyér és egyéb kelt, sült és főtt tészták.
Vásárlásnál arra figyeljünk, hogy zöld foltok ne legyenek a gumón (szolanint tartalmaz, ami mérgező), ne csírázzon, egészséges, foltmentes, kemény, rugalmas legyen.


RECEPTEK

Burgonyakrémleves, a kicsik kedvence

Hozzávalók: 40 dkg kenőmájas, 2 evőkanál olaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 40 dkg zöldborsó, só, bors, majoránna, bazsalikom, petrezselyem, 1 csomag burgonyapehely, 2 liter húsleves

Az olajban megpirítjuk a hagymát, hozzáadjuk a kenőmájast. Húslevessel fölengedjük, és belekeverjük a burgonyapelyhet, és az előre megfőzött zöldborsót. Felforraljuk, beletesszük a fűszereket, majd fogyasztás előtt 15 percig állni hagyjuk.


Zöldséges krumplisaláta, a színes vitaminforrás

H.: 2 kg krumpli, 20 dkg zöldborsó főve, 60 dkg főtt zöldségféle (sárgarépa, petrezselyem, karalábé, zeller, vegyesen) 20 dkg ecetes uborka, vöröshagyma, törött bors, majonéz

A héjában főtt krumplit apró kockákra vágjuk, rászórjuk az apróra vágott hagymát, zöldséget, az ecetes uborkát és a zöldborsót. Megborsozzuk, összekeverjük és hozzáadjuk a majonézt. Kicsit állni hagyjuk, hidegen tálaljuk.


Burgonyás rudak

H.: 40 dkg liszt, 30 dkg vaj, 20 dkg reszelt sajt, 20 dkg főtt, áttört burgonya, kevés tejben feloldott 3 dkg élesztő

Összeállítjuk a tésztát, vékonyra nyújtjuk, meghintjük reszelt sajttal és pirospaprikával. Derelyemetszővel kétujjnyi széles, 10-12 cm hosszú szalagokra vágjuk, és szép pirosra sütjük.

Töltött burgonya - húsimádók részére

H.: 60 dkg sertéscomb, 3 dl tejföl, 2 kg krumpli, zsír, hagyma, pirospaprika, só

A húsból, hagymával-paprikával a szokásos módon pörköltet készítünk, és a húst, miután elkészült, egész apróra daraboljuk. A krumplit nyersen meghámozzuk, a tetejéről egy vékony lapocskát levágunk, és a közepét kivájjuk. Egy mély tepsit vékonyan kizsírozunk, és kibéleljük a kivájt burgonyaforgáccsal. Erre sorjában lerakjuk a kivájt krumplikat, melyek belsejét megtöltjük a megvagdalt pörkölttel, majd a lapocskákkal befedjük őket. Sütőben 1 órát sütjük, végül leöntjük a tejföllel összekevert pörkölt levével. A sütőbe visszatéve a tetejét még néhány percig pirítjuk.


Krumplis tészta - hagyományos ízek

H.: 1 kg burgonya, 10 dkg zsiradék, 30 dkg száraz kockatészta (ezt készíthetjük saját magunk is), vöröshagyma, só, pirospaprika

A héjában főtt krumplit meghámozzuk, és apró kockákra vágjuk. A zsírban megfonnyasztjuk az apróra vágott hagymát, meghintjük pirospaprikával és a krumplit is enyhén megpirítjuk benne. A kockatésztát sós vízben kifőzzük, hozzákeverjük a krumplihoz, megsózzuk, és együtt még egyszer lepirítjuk. Fejes salátával, ecetes uborkával tálaljuk.



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Gesztenye: nemcsak nasi

Faar Ida

Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)

2023.11.18.    13


A sokoldalú málna

Faar Ida

A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)

2023.8.15.    2


Ki nem hagyható zöldségek

Faar Ida

Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.

2023.8.1.   


Barátkozzunk meg a padlizsánnal!

Faar Ida

Törökparadicsom vagy tojásgyümölcs néven is ismerhetjük ezt az egyik legfinomabb zöldségfélét. (Receptekkel)

2023.7.25.   

A rovat további cikkei

Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Gyógyító fűszerek

Joó Fruzsina

A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.

2024.1.7.    2


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2023.12.31.    5


Szilveszterezzünk!

Póda Erzsébet

A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.

2023.12.28.  1    16