Felejtés
Rövid az ember memóriája: nem emlékszünk a tegnapra, nem még tavalyra, tavalyelőttre!
Nincs mit csodálkozni: olyan tempóban élünk, annyi információ bombáz, hogy örülünk, ha épségben eljutunk egyik pontból a másikra.
Jól tudják ezt a mindenkori hatalmasok, eszerint irányítanak bennünket. (Nem, nem összeesküvés elmélet – a mindig éppen aktuális propagandára gondolok!) Hiszen ki emlékszik a két hétre ígért „maszkos rendkívüli állapotra”, a halottak napi temetőlezárásokra, a megmentő egy oltás után a két oltás, majd a harmadik (sokadik) létfontosságára, a szabad választás lehetőségére…? Az elmúlt időszak (is) bizonyította, hogy a hatalmas tömegeket gyerekjáték irányítani. Elég előszedni a (halál)félelem érzését, minek nevében a leglogikátlanabb előírásokat is gondolkodás nélkül betartják a népek. Sőt! Egy idő után önmagukat korlátozzák. Ennyire egyszerű.
A mai társadalmi jelenségek mindegyikében párhuzam vonható George Orwell két legismertebb műve (1984, Állatfarm) történései között. Mintha azt élnénk. Ez persze nem a 20-21. század találmánya. Orwellnek elég volt végigtekintenie a középkor történelmén. A felmagasztalt reneszánsz korában családtagokat uszítottak egymás ellen, embereket égettek el a „boszorkányság” vádjával, javaikat elkobozhatták. Hajókban szállították a rabszolgákat az új kontinensre, és kiirtották egy földrész őslakosságát. A működési elv nem változott semmit, csak a technika lett fejlettebb.
„Az inkvizíció az, amikor a szeretet elvét felváltja a félelem és a szolgalelkűség elve.” (FI) Ez történik napjainkban. És mi újra meg újra elfelejtjük, hogy szabad embereknek születtünk!
Írásunk a Csallóköz hetilap cikke alapján készült.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Üresség
A minap az aktuális kérdést feszegették ismét – mi mást, mint a „járványhoz” kapcsolódó oltás/nemoltás témáját
2024.11.20.
Jótékonyság
Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.
2024.10.30.
Valakik és tényezők
Ma mindenki valaki akar lenni. Valaki, aki megmondja másoknak, hogy azok mit csináljanak, és azt hogyan tegyék.
2024.4.18.
Szavak
A naponta átlagosan legtöbbször elhangzott szó egy ideje egész biztosan az elfogadás, a másság, a megértés és a tolerancia.
2024.3.9.
Előjogok
Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.
2023.10.11.
Gondolatok a szabadságról
A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...
2023.9.13.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2023.5.16.
Előregyártott jövő
1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…
2023.5.15.
Egy szakítás után
Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.
2023.4.28. 16
Hazudni szabad?
Manapság nem szokás mélyebbre ásni, megszoktuk a felszínes életet. S ha valaki olykor elgondolkodásra buzdít, azonnal megbélyegzik: konteós. Vajon miért?
2023.4.9.
Sokasodó furcsaságok
Csengetnek. Ajtót nyitok. A szélesre tárt ajtóban Mari néni vacog. Mondom lépjen beljebb...
2023.3.7.